Τον… «σκόρπισε» η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ χρειάστηκε μόλις ένα δεκάλεπτο για να κάνει το 1-1 στη σειρά με τον Άρη. Ο δικέφαλος πάτησε τον Άρη με 92-54 στο ΟΑΚΑ μπροστά σε περίπου 7.000 κόσμο και η σειρά μεταφέρεται στο Nick Galis Hall εκεί που θα κριθεί το ποιος θα πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά.
Η Ένωση έπαιξε εξαιρετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση και ο Άρης δεν κατάφερε να αντιδράσει. Καλύτερη η ομάδα του Σάκοτα σε όλους τους τομείς.
Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ ισορροπημένο. Η ΑΕΚ έφτασε μέχρι και το +7 (17-10, 3.05”) αφού κράτησε τον Άρη χωρίς πόντο για κάτι περισσότερο από 2 λεπτά ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με επιμέρους 11-4, κατάφεραν να βρεθούν στο -1 με το τέλος της περιόδου για το 22-21.
Η ΑΕΚ ήταν σε απίστευτη κατάσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σκορ περιόδου 25-6 (!) εκτόξευσε την διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου στους 20 πόντους για το 47-27. Ο Άρης ήταν ιδιαίτερα άστοχος τόσο μέσα στο ζωγραφιστό όσο και πίσω από τα 6,75μ. Το 31% (5/16 2π.) όσο και τα 10 περισσότερα ριμπάουντ της Ένωσης η οποία είχε 62% στα δίποντα ήταν τα σημεία κλειδιά που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Σάκοτα.
Το παιχνίδι για τον Άρη ήταν αδύνατον να γυρίσει. Για κάθε σύστημα που ο Πρίφτης έβαζε στο παρκέ ο δικέφαλος είχε την απάντηση. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 31 πόντους και ο Άρης δεν μπορούσε να φανεί ανταγωνιστικός. 22-16 το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου ενώ η διαφορά των δύο ομάδων με τη λήξη του δεκαλέπτου ήταν στους 26 για το 69-43.
Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και χωράει κριτική. Οι παίκτες και των δύο ομάδων φαινόταν να έχουν αποδειχθεί το αποτέλεσμα και το μόνο που έμενε ήταν να μάθουμε που θα «καθόταν» η διαφορά.
Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-27, 69-43, 92-54