Έκανε το ντέρμπι… περίπατο!

Ο Παναθηναϊκός σαρωτικός στα τελευταία 13’ του αγώνα παρά τις απουσίες των Διαμαντίδη, Μπατίστα και Παππά νίκησε στο άδειο από θεατές λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ τον ΠΑΟΚ με 83-58 και έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
Μέχρι το 27′ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (45-45), αλλά στα τελευταία 13′ οι «πράσινοι» με βάση την εξαιρετική άμυνα τους, άνοιξαν τον ρυθμό και με επιμέρους σκορ 38-13 μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, έφτασαν εύκολα στην επικράτηση. Επόμενο ραντεβού των δύο αντιπάλων μεθαύριο Πέμπτη (28/5, 18:30) στο ΟΑΚΑ παρουσία αυτή την φορά θεατών.
Ο Παναθηναϊκός άρχισε τον αγώνα με μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα και συγκέντρωση στην επίθεση και προηγήθηκε με 10-4 λίγο μετά το πρώτο τρίλεπτο με τέσσερις πόντους του Βλάντο Γιάνκοβιτς. Οι «πράσινοι», ωστόσο, έχαναν με ευκολία αμυντικά ριμπάουντ, ήταν άστοχοι από το τρίποντο και δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον Τζέικ Όντουμ, ο οποίος πέτυχε 7 πόντους με έναν τρίποντο μετά το 12-6 στο 4’. Με τους 7 πόντους του Όντουμ, ένα καλάθι του Τζέι Αρ Μπρέμερ και τρίποντο του Γιώργου Δέδα 26’’ πριν την λήξη της περιόδου, ο «Δικέφαλος» ισοφάρισε σε 18-18, σκορ πρώτου δεκάλεπτου.
Ο Γιάνις Μπλουμς πέτυχε το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού στον αγώνα μετά από πέντε άστοχες προσπάθειες και οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 25-20 λίγο μετά το 13’. Με τον Μπρέμερ δημιουργό και εκτελεστή, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 30-29 με τρίποντο του Αμερικανού με το βοσνιακό διαβατήριο γκαρντ, με 2’ και 55’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με καλάθι του Μαρκ Κάρτερ και τρίποντο του Βαγγέλη Μαργαρίτη ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε με 35-32 1’ και 42’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους.
Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, απάντησε με δύο βολές του Λευτέρη Μποχωρίδη, δύο του Έι Τζέι Σλότερ και φόλοου του Λουκά Μαυροκεφαλίδη και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +3 (38-35).
Με μια βολή του Νέλσον και τρίποντο του Σλότερ οι «πράσινοι» άνοιξαν την διαφορά στους 7 (42-35) στο πρώτο ενάμιση λεπτό της τρίτης περιόδου. Με εννέα πόντους με ένα τρίποντο του Μαργαρίτη και μια βολή του Κάρτερ, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 45-45 3’ και 6’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα είναι ντέρμπι μέχρι το τέλος, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την πίεση στην άμυνα του, άνοιξε τον ρυθμό και κυριάρχησε στο παρκέ.
Με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη και γκολ φάουλ του Μαυροκεφαλίδη, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 53-45 1’ και 13’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Με τέσσερις βολές του Όντουμ, ο «Δικέφαλος» έμεινε στο παιχνίδι μέχρι το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (55-49). Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, με οκτώ πόντους με δύο τρίποντα του Αντώνη Φώτση και επιμέρους σκορ 20-2, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Βλάντο Γιάνκοβιτς… εκτόξευσε την διαφορά στους 24 πόντους (75-51) με 4’ και 39’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Με δύο ακόμη τρίποντα από τους Χαραλαμπόπουλο, Γιάνκοβιτς, η διαφορά υπέρ των «πρασίνων» έφτασε και τους 27 (83-56) 2’ και 19’’ πριν το τέλος του αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-35, 55-49, 83-58.
Παναθηναϊκός (Μανωλόπουλος): Χαραλαμπόπουλος 8 (2), Σλότερ 11 (1), Μποχωρίδης 7 (1), Γιάνκοβιτς 12 (2), Φώτσης 12 (2), Νέλσον 10, Μαυροκεφαλίδης 16, Μπλουμς 3 (1), Παπαγιάννης, Κούπερ 2, Μόργκαν 2.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 9 (1), Λάνγκφορντ 4, Λιάπης 3 (1), Κάρτερ 5, Τσόχλας, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 18 (2), Κόττας 3, Όντουμ 13 (1), Χαριτόπουλος, Σαλούστρος.