Με «εκτελεστή» τον Μποχωρίδη το 2-0!

Ο Παναθηναϊκός με καθοριστικό τον Λευτέρη Μποχωρίδη, που πέτυχε τρία σερί τρίποντα στο τέλος της τρίτης περιόδου, νίκησε στο ΟΑΚΑ τον ΠΑΟΚ (75-61) και έκανε το 2-0 στην σειρά για την ημιτελική φάση της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
Η σειρά μεταφέρεται την προσεχή Τρίτη (2/6, 20:30) στην Θεσσαλονίκη. Πολύ καλοί για τους «πράσινους» ήταν, επίσης, οι Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, Αντώνης Φώτσης.
Δύο διαφορετικές όψεις είχε το πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός μπήκε με πολύ ενέργεια στην άμυνα και συγκέντρωση στην επίθεση και με τέσσερις πόντους του ΝτεΜάρκους Νέλσον και τρίποντο του Λουκά Μαυροκεφαλίδη προηγήθηκε με 9-0 λίγο πριν συμπληρωθούν τα πρώτα τέσσερα λεπτά στην αναμέτρηση. Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ενώ ο ΠΑΟΚ δεν έδειχνε αντίδραση και με νέο σερί 9-0 με τρίποντο του Αντώνη Φώτση, η διαφορά… εκτοξεύτηκε στους 17 (21-4) μόλις 2’ και 34’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.
Ο «Δικέφαλος» άρχισε να βρίσκει… σφυγμό στο τελευταίο λεπτό του πρώτου δεκάλεπτου και με τέσσερις βολές του Μαρκ Κάρτερ και δύο του Βαγγέλη Μαργαρίτη μείωσε στους 10 (24-14 σκορ περιόδου).
Με τρίποντο του Κάρτερ, το πρώτο του ΠΑΟΚ στον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν την διαφορά στους 7 (24-17) λίγο μετά το 11’. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 7-0 με γκολ φάουλ του Ρέιμαρ Μόργκαν και ξέφυγε με διαφορά 14 πόντων (31-17) 6’ και 33’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Στην συνέχεια, όμως, «κόλλησε» στην ζώνη του «Δικέφαλου», ο Δημήτρης Διαμαντίδης, που μπήκε στον αγώνα ήταν φανερά ανέτοιμος και ο ΠΑΟΚ με επιμέρους σκορ 19-1 με δύο τρίποντα του Τζέι Αρ Μπρέμερ και ένα του Κέβιν Λάνγκφορντ τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 4 πόντων (36-32)!
Μέχρι το 28’, το παιχνίδι ήταν «κλειστό» με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ με πρωταγωνιστές για τους «πράσινους» τους Λουκά Μαυροκεφαλίδη, Αντώνη Φώτση και για τον «Δικέφαλο» τον Μαρκ Κάρτερ. Με δύο βολές των Φώτση, Γιάνκοβιτς, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 48-46 στο 27’ και στα τελευταία 1’ και 48’’ ο Λευτέρης Μποχωρίδης με τρία σερί τρίποντα έδωσε διψήφιο προβάδισμα στους «πράσινους» (57-46 σκορ τρίτου δεκάλεπτου), που αποδείχθηκε καθοριστικό για την εξέλιξη της συνάντησης.
Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και ο Παναθηναϊκός με δύο βολές του Διαμαντίδη και καλάθι του Λουκά Μαυροκεφαλίδη από ασίστ του αρχηγού των «πρασίνων» ξέφυγε με 13 (63-50) με 6’ και 4’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Με τρίποντο και δύο βολές ο Φώτσης διαμόρφωσε το 68-53 και… σφράγισε την νίκη του Παναθηναϊκού 4’ και 24’’ πριν την λήξη της συνάντησης.
Τα δεκάλεπτα: 24-14, 32-36, 57-46, 75-61
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μανωλόπουλος): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 2, Μποχωρίδης 11 (3), Γιάνκοβιτς 8 91), Φώτσης 14 (3), Νέλσον 4, Μαυροκεφαλίδης 16 (1), Διαμαντίδης 6 (1), Μπλουμς, Παπαγιάννης, Κούπερ 7, Μόργκαν 7.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 6 (2), Λάνγκφορντ 11 (1), Λιάπης, Κάρτερ 20 (2), Τσόχλας, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 6, Κόττας, Όντουμ 3, Χαριτόπουλος 5 (1), Σαλούστρος 4.