Συνήλθε στο δεύτερο και προκρίθηκε!

Ο Ολυμπιακός συνήλθε στο δεύτερο ημίχρονο, η άμυνα του επανήλθε στα γνώριμα επίπεδα της και νίκησε εύκολα τον Άρη (79-62) στο «Nick Galis Hall», που ήταν πάλι άδειο από θεατές λόγω της τιμωρίας των «κίτρινων». Με την σημερινή νίκη οι «ερυθρόλευκοι» προκρίθηκαν στους τελικούς της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, στους οποίους θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό με πλεονέκτημα έδρας.

Ο Άρης μπήκε με καλή ψυχολογία, πολύ ενέργεια στην άμυνα και συγκέντρωση στην επίθεση στην αναμέτρηση και με πέντε πόντους του ΛαΜάρκους Ριντ και τρίποντο του Σπύρου Μούρτου προηγήθηκε με 12-6, 3’ και 25’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε την κατάσταση με δύο τρίποντα του Βασίλη Σπανούλη, το πρώτο στην εκπνοή του πρώτου δεκάλεπτου και η περίοδος τελείωσε με προβάδισμα δύο πόντων των «κίτρινων» (18-16).
Με καλάθι του Μούρτου και δύο βολές του Γιώργου Τσιάρα, ο Άρης ξέφυγε με 5 (23-18) λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού του δεύτερου δεκάλεπτου. Ο Ολυμπιακός, όμως, με τον Ματ Λοτζέσκι «καυτό» και τον Δημήτρη Αγραβάνη εξαιρετικό και στις δύο πλευρές του γηπέδου, πολύ γρήγορα προηγήθηκε εκείνος με διαφορά πέντε πόντων (32-27) με 6’ και 25’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Άρης εκμεταλλευόμενος τις δεύτερες επιθέσεις που του έδιναν τα επιθετικά ριμπάουντ (7 έναντι 4 των «ερυθρόλευκων» στο πρώτο μέρος), ισοφάρισε σε 32-32 με τρίποντο του Αλέξανδρου Βεζένκοφ από τα 7,5 μέτρα ένα λεπτό αργότερα.

Δεκάλεπτα:  18-16, 39-43, 51-65, 62-79.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης):  Πάσαλιτς 3 (1), Τσιάρας 15 (1), Δήμας 3 (1), Ριντ 10, Τόμας 8 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 5, Βεζένκοφ 5 (1), Μπούρτος 9 (1), Σίμτσακ 2, Φλιώνης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος):  Χάντερ 5 (4ριμπ), Ντάνστον 2 (8ριμπ), Σπανούλης 14 (7ασ), Ντάρντεν 3 (3ριμπ), Σλούκας 6 (6ασ), Λαφαγιέτ 7 (1τριπ), Λοτζέσκι 13 (1τριπ), Πρίντεζης  8, Αγραβάνης 8 (2), Μάντζαρης 8 (2τριπ, 5ριμπ), Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3.