Πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Μπακού

Η Ελλάδα κέρδισε το πρώτο της μετάλλιο στους 1ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες που διεξάγονται στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν.

Ο πρωταθλητής του καράτε της κατηγορίας 84 κιλών Γιώργος Τζάνος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο ύστερα από ένα συγκλονιστικό αγώνα κόντρα στον πρωταθλητή του Αζερμπαϊτζάν Αϊχάν Μαμάγιεφ.

Το παιχνίδι έληξε 1-1 στα σημεία και το χρυσό μετάλλιο κρίθηκε με απόφαση-εκτίμηση των διαιτητών, που δεν επιδέχεται καμία ένσταση. Ο Έλληνας πρωταθλητής είναι 26 χρονών, φοιτητής διατροφολογίας και διαιτολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Στα ημιτελικά είχε επικρατήσει, δύο δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του αγώνα με 2-1 στα σημεία του Τούρκου Ουγκάρ Ακτάς, ο οποίος μετέπειτα κατέκτησε στο μικρό τελικό το χάλκινο μετάλλιο.