«Βαριά» ήττα και περιπέτειες για την Εθνική Γυναικών

Η Εθνική Γυναικών ήταν ανταγωνιστική για 17’ απέναντι στην Λευκορωσία, αλλά το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με διαφορά 18 πόντων (41-23) για τους αντίπαλους της ελληνικής ομάδας. Η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε με διαφορά 25 πόντων (82-57) και θέλει νίκη της Τουρκίας επί της Ιταλίας στην αναμέτρηση που αρχίζει στις 20:30 για να προκριθεί στην δεύτερη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που φιλοξενείται σε Ρουμανία και Ουγγαρία.

Η Λευκορωσία με επιμέρους σκορ 12-2 ξέφυγε με διαφορά 18 πόντων στο τέλος του πρώτου μέρους (41-23) και η Εθνική Γυναικών ήταν αδύνατο να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην πανίσχυρη Λευκορωσία, που προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 34 πόντων (61-27) λίγο πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 41-23, 66-35, 82-57.