Πρεμιέρα με επίδειξη δύναμης η Εθνική!

Επίδειξη δύναμης έκανε η Εθνική Εφήβων στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U19 του Ηρακλείου της Κρήτης με την νίκη της με διαφορά 28 πόντων (83-55) επί της Νότιας Κορέας.
Η ελληνική ομάδα βελτιώθηκε σταδιακά από το δεύτερο δεκάλεπτο και ύστερα και με κορυφαίο τον Γιώργο Παπαγιάννη, που σκόραρε 16 πόντους και μάζεψε 16 ριμπάουντ, έφτασε σε μια εύκολη επικράτηση.
Με την είσοδο των Βασίλη Τολιόπουλου, Μιχάλη Λούντζη, η Εθνική Εφήβων πίεσε περισσότερο στην άμυνα, κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα και βρήκε ρυθμό στην επίθεση. Έτσι το σκορ από 11-10 υπέρ της Νότιας Κορέας με 4’ και 16’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου, έγινε 19-13 υπέρ της ελληνικής ομάδας με τέσσερις πόντους του Κώστα Μήτογλου, 36’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Με τρίποντο του Γιό με ταμπλό η Νότια Κορέα μείωσε σε 19-16 με 7’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου.
Η Εθνική Εφήβων συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ευστοχία στα πρώτα δύο τρίποντα της στον αγώνα της και η ενέργεια που έδωσε σε άμυνα και επίθεση ο Τάιλερ Ντόρσεϊ  της έδωσαν την δυνατότητα να ξεφύγει στο σκορ. Με το πρώτο τρίποντο της ελληνικής ομάδας στην αναμέτρηση, από τον Μιχάλη Λούντζη, η Εθνική Εφήβων προηγήθηκε με 22-16 στα πρώτα 1’ και 30’’ της δεύτερης περιόδου.
Με δύο καλάθια του Ντόρσεϊ η ελληνική ομάδα προηγήθηκε πάλι με 6 (30-24) 4’ και 32’’ πριν την λήξη του δεύτερου δεκάλεπτου. Με τρίποντο του Δημήτρη Σταμάτη, η Εθνική Εφήβων ανέβασε την διαφορά στους 9 (33-24) στο 17’ και με τρεις βολές του Ντόρσεϊ η ελληνική ομάδα προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα με διψήφια διαφορά (36-24) με 1’ και 20’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στα τελευταία 33’’ του πρώτου μέρους, η Εθνική Εφήβων χαλάρωσε στην άμυνα και η Νότια Κορέα με δύο καλάθια μείωσε στους 8 (36-28).
Σόου από Παπαγιάννη και Τσαλμπούρη
Η ελληνική ομάδα επανήλθε στην καλή άμυνα με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, μετέφερε την μπάλα κοντά στο καλάθι και με σερί 8-0 με τέσσερις πόντους του Γιώργου Παπαγιάννη αύξησε την διαφορά στους 16 (44-28) 5’ και 41’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Η Εθνική Εφήβων συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα με τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες και γενικά να βγάζει ενέργεια στην άμυνα και να έχει καλό ρυθμό στην επίθεση.
Με καλάθια των Ντόρσεϊ, Μήτογλου, η ελληνική ομάδα ξέφυγε με 17 (48-31) με 4’ και 37’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Η Νότια Κορέα προσπάθησε να απαντήσει με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ψήλωσε ακόμη περισσότερο την Εθνική Εφήβων χρησιμοποιώντας δίπλα στον Παπαγιάννη ύψους 2μ.17, τον ύψους 2μ.16 Γιώργο Τσαλμπούρη, αλλά η ελληνική ομάδα δεν έχασε σε ταχύτητα.
Με δύο καλάθια των Παπαγιάννη, Τσαλμπούρη, η Εθνική Εφήβων προηγήθηκε πάλι με 17 (54-37) στο 28’. Η ελληνική ομάδα είχε ξεπεράσει το τρακ της πρεμιέρας, είχε βρει καλό ρυθμό και στην τέταρτη περίοδο η διαφορά αυξήθηκε ακόμη περισσότερο. Με καλάθια των Τσαλμπούρη, Βασίλη Μουράτου, η Εθνική Εφήβων προηγήθηκε για πρώτη φορά με 20 (64-44) 7’ και 54’’ πριν την λήξη της συνάντησης.
Αν και προς στιγμήν η Νότια Κορέα κατέβασε την διαφορά στους 15 (64-49) λίγο πριν το 33’, η ελληνική ομάδα με τρία σερί καλάθια του Τσαλμπούρη, ξέφυγε και πάλι, με 21 αυτή την φορά (70-49) και με καλάθι του Θωμά Κώττα και δύο βολές του Σωτήρη Μπιλή με 24 (73-49) με 3’ και 40’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Οι Κώττας, Μπιλής συνέχισαν να σκοράρουν και διαμόρφωσαν την τελική διαφορά των 28 πόντων (83-55), που ήταν και η μεγαλύτερη για την Εθνική Εφήβων στο ματς.
Τα δεκάλεπτα: 16-19, 28-36, 41-56, 55-83.
ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ (Κιμ): Κουόν, Μπιεόν 4 (1), Γιου 6 (2), Ζανγκ, Γιανγκ, Γεόν 20 (5), Παρκ 5 (1), Σονγκ 16 (1), Κιμ, Γιανγκ Χ., Κιμ 2,Λι 2.
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος, Λούντζης 5 (1), Κώττας 10, Ντόρσεϊ 11, Μήτογλου 12, Μουράτος 4, Σκουλίδας 4, Τσαλμπούρης 12 (5 ασ.), Μπιλλής 4, Σταμάτης 5 (1), Παπαγιάννης 16 (8/8 δίπ, 16 ριμπ., 5 κοψ.).