Πρώτη με άμυνα και Ντόρσεϊ!

Με πρωταγωνιστή τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, «κλειδί» την αμυντική βελτίωση και με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική Εφήβων νίκησε με 69-60 την Σερβία και τερμάτισε στην πρώτη θέση του Δ’ Ομίλου της πρώτης φάσης του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U19.
Αύριο Τετάρτη (1/7, 20:30) η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει την Τυνησία σε νοκ άουτ αγώνα για την είσοδο στους οκτώ της διοργάνωσης.
Η Εθνική Εφήβων άρχισε τον αγώνα χωρίς συνέπεια στην άμυνα της με συνέπεια να βρεθεί πίσω στο σκορ με 9 (24-15) με 6’ και 36’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η ελληνική ομάδα βελτιώθηκε αμυντικά και η συμβολή του Μιχάλη Λούντζη ήταν σημαντική σε αυτό τον τομέα, και με δύο σερί τρίποντα του Βασίλη Τολιόπουλου ισοφάρισε σε 27-27 3’ και 33’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Με βολή του Τολιόπουλου και καλάθι του Λούντζη, η Εθνική Εφήβων προσπέρασε με 30-29 με 2’ και 8’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Η Σερβία, ωστόσο, ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα με μια βολή του Μαρίνκοβιτς και καλάθι του Ντζόκοβιτς (32-30) 1’ και 40’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους και με τρίποντο του Πένο με 6’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έκλεισε το πρώτο ημίχρονο (37-33).
Η σερβική ομάδα είχε τον έλεγχο στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου (45-39), όμως, από εκείνο το σημείο και μετά άρχισε να βελτιώνεται σταδιακά στην άμυνα και με σερί 6-0 που ολοκληρώθηκε με καλάθι του Δημήτρη Σταμάτη ισοφάρισε σε 45-45, 2’ και 34’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου, που ολοκληρώθηκε με ισχνό προβάδισμα της Σερβίας (47-46).
Με δύο καλάθια του Διονύση Σκουλίδα και δύο βολές του Κώστα Μήτογλου η Εθνική Εφήβων προσπέρασε με 52-48 με 6’ και 23’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Η ελληνική ομάδα είχε βρει ρυθμό και επιθετικές λύσεις με εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό από την μεγάλη βελτίωση της άμυνας και με επτά πόντους του Τάιλερ Ντόρσεϊ ξέφυγε με διψήφια διαφορά (59-49) 4’ και 41’’ πριν την λήξη της συνάντησης και με μια βολή του Γιώργου Παπαγιάννη βρέθηκε «αγκαλιά» με την νίκη (60-49) με 4’ και 13’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Η Σερβία αντεπιτέθηκε και μείωσε μέχρι τους 6 (64-58) 1’ και 32’’ πριν την λήξη του αγώνα.
Οριστικά η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της Εθνικής Εφήβων μετά το εύστοχο τρίποντο του Ντόρσεϊ (67-58) με 37’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.
Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-37, 46-47, 69-60.
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 11 (2), Λούντζης 7 (5κλ), Κώττας 3, Ντόρσεϊ 10 (1), Μήτογλου 9 (8ρ, 3κλ), Μουράτος 1,  Σκουλίδας 9 (1), Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 9, Παπαγιάννης 10 (5κ), Χαραλαμπόπουλος
ΣΕΡΒΙΑ (Μπούτσαν): Πένο 3 (1), Αρανίτοβιτς 3, Μαρίνκοβιτς 9 (2), Όστοϊτς 6, Ντζόκοβιτς 14, Στογιάνοβιτς 5 (1), Ντόκοβιτς 2, Λαζάρεβιτς 2, Σίμανιτς 5, Γκλίσιτς, Βούτσετιτς 9, Μιλαντίνοβιτς 2