Νέα ήττα για την Εθνική Παίδων

Η Εθνική Παίδων ηττήθηκε από την Ρωσία (61-57) για την δεύτερη ημέρα του Διεθνούς τουρνουά που γίνεται στον Βόλο. Για την ελληνική ομάδα ήταν η δεύτερη ήττα στο τουρνουά, καθώς είχε ηττηθεί και από την Βουλγαρία με 61-52 στην χθεσινή (10/7) πρεμιέρα.

Η ελληνική ομάδα αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Καμπουρίδη, Μωραϊτη και Βλαγκόγια και στο πρώτο ημίχρονο ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ (18-5 σκορ πρώτης περιόδου και 33-26 σκορ πρώτου ημιχρόνου). Η Εθνική Παίδων με ενέργεια στην άμυνα και χαμηλό σχήμα, ανέτρεψε το προβάδισμα της ρωσικής ομάδας στο τρίτο δεκάλεπτο και τελείωσε την περίοδο με μπροστά στο σκορ με 45-44.

Η ελληνική ομάδα αύξησε την διαφορά στους 6 (50-44) στο 31′, αλλά η Ρωσία αντεπιτέθηκε και προηγήθηκε με 55-52 με 1′ και 38” πριν την λήξη της συνάντησης. Παρά την προσπάθεια της, η Εθνική Παίδων δεν κατάφερε να κάνει νέα ανατροπή με συνέπεια να γνωρίσει την ήττα.

Διαιτητές: Δεσλής, Τζαφλέρης, Παργιανόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 5-18, 26-33, 45-44, 57-61.

ΕΛΛΑΔΑ (Τούφας): Καλαϊτζάκης 11, Γιανναράς 6, Καπρής 6, Δημητρακάς 11 (7 ρ), Καραγιώργος 1, Γκουαλτιέρι, Δρομπογιάννης, Φωτόπουλος 5, Μέλιος 7 (7 ρ), Λιούνης 2, Βύρλας 6, Ζαμπάκης 2

ΡΩΣΙΑ (Κισούριν): Λαγκούτιν 2, Σολντάτοφ 5, Χομένκο 10, Ντερεβιάνκιν 6, Σεργκέεφ, Γκολιούτσκοφ, Γιάκοβλεφ 13, Γκουσένκοφ 2, Τκατσένκο 5, Σαραπόφ 10, Μπίκοφ 3, Σινεμπάμπνοφ 5

Το αυριανό πρόγραμμα:

18.00 Ρωσία-Βουλγαρία

20.30 Ελλάδα-Τουρκία

Ο Νίκος Τούφας, προπονητής της Εθνικής Παίδων, στάθηκε στις απουσίες της ομάδας του: «Ήταν το δεύτερο φιλικό απέναντι σε μια ομάδα όπως η Ρωσία που είναι πολύ πιθανό να τη βρούμε στο δεύτερο γύρο του ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Έχουμε φτάσει σε ένα σημείο να έχουμε σημαντικές ελλείψεις σε ότι αφορά το παιχνίδι των ψηλών και γι’ αυτό αναγκαστήκαμε να κάνουμε κάποιες… αλχημίες, καθώς ο Καμπουρίδης και ο Βλαγκόγιας είναι δύναμη στα ριμπάουντ για εμάς. Ίσως επηρεασμένοι από τον χθεσινό αγώνα, δεν ξεκινήσαμε καλά και φαίνεται από το ότι στα πρώτα δέκα λεπτά σημειώσαμε μόλις πέντε πόντους. Εϊναι ένα κομμάτι στο οποίο πιστεύω ότι θα μας βοηθήσει πολύ ο Μωραϊτης, γιατί δίνει άλλη διάσταση στο παιχνίδι μας και δίνει επιλογές και στους άλλους παίκτες».

«Σήμερα, κυνηγούσαμε σε όλο το παιχνίδι, κάναμε μεγάλη προσπάθεια, περάσαμε μπροστά, αλλά ίσως η κούραση και η υπερπροσπάθεια μας οδήγησαν σε λάθη και τελικά κυνηγούσαμε ως το τελευταίο δευτερόλεπτο», επισήμανε ο Τούφας και τόνισε: «Σίγουρα όμως η γεύση που αφήνει η σημερινή εμφάνιση είναι πολύ γλυκιά. Συνεχίζουμε την προσπάθεια».