Γκολ και ασίστ ο Τζέραρντ! (video)

Το πρώτο γκολ με τη φανέλα των Los Angeles Galaxy πέτυχε ο Στίβεν Τζέραρντ. Ο Άγγλος μέσος σκόραρε στη νίκη της ομάδας του επί των San Jose Earthquakes με 5-2 ενώ είχε και ασίστ στον Ρόμπιν Κιν, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ. Οι Galaxy βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 με τα γκολ του Αμαρίκουα όμως, η συνέχεια ανήκε εξ’ ολοκλήρου σε αυτούς. Ο 30′ ο Κιν μείωσε σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 37′ ο Τζέραρντ ισοφάρισε σε 2-2. Τέσσερα λεπτά μετά από τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο πρώην αρχηγός της Λίβερπουλ “σέρβιρε” στον Κιν για το 3-2 και στο 80′ και πάλι ο Ιρλανδός σκόραρε από την άσπρη βούλα δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Λιετζέτ.