Βοσνία – Τουρκία ο πρώτος ημιτελικός

Το πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18, που φιλοξενείται στον Βόλο, θα είναι εκείνο της Βοσνίας Ερζεγοβίνης – Τουρκίας. Η Βοσνία προκρίθηκε εις βάρος της Ισπανίας (70-64), ενώ η Τουρκία επικράτησε στην παράταση με 90-79 της Σερβίας (κ.α. 70-70).

Η Βοσνία ήταν πίσω στο σκορ με 10 (57-47) στις αρχές της τέταρτης περιόδου, αλλά με σερί 14-0 ανέκτησε το προβάδισμα (61-57) σχεδόν τέσσερα λεπτά πριν την λήξη και με νέο σερί, 6-0, στο τελευταίο λεπτό πήρε την πρόκριση.

Διαιτητές: Λάτισεβς (Λετονία), Μπρζιακ (Σλοβακία), Πονομάρεφ (Ρωσία)

Δεκάλεπτα: 19-23, 36-40 , 55-47,  64-70

ΙΣΠΑΝΙΑ (Γκιλ Τόρες): Πέρεθ, Γκαρθία 17, Λόπεθ 18, Μαρτίνεθ 5, Ρίκο 6, Μορένο, Γιούστα 2, Μπαρέιρο 2, Ροντρίγκεθ, Βιλά 12, Μαθάιρα, Άμο 2

ΒΟΣΝΙΑ ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ (Τρμπιτς): Άλεκσιτς 4, Αντούνοβιτς, Ντούρμο 12, Άτιτς 28, Σάριτς, Γκέγκιτς 7, Ντζέντοβιτς 1, Μανίγκαφιτς 2, Μέμιτς 9, Πενάβα 5, Χάντζιτς 2, Πίριτς.

Στον άλλο ημιτελικό η Σερβία προηγήθηκε με 70-67 ενάμιση λεπτό πριν την λήξη του σαραντάλεπτου, αλλά η Τουρκία με τρίποντο του Τασκιράν (70-70) με 25” να απομένουν για την λήξη της κανονικής περιόδου της συνάντησης, οδήγησε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση η Τουρκία κυριάρχησε στα τελευταία δύομιση λεπτά και… σφράγισε με την νίκη της με 90-79 το εισιτήριο της πρόκρισης για τα ημιτελικά.

Διαιτητές: Ματζόνι (Ιταλία), Στόικα (Ρουμανία), Ανάγια (Παναμάς).

Δεκάλεπτα: 22-21, 42-40, 55-61, 70-70, 90-79

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ντερίν): Αλ 12, Γιλμάζ 2, Οντσέλ, Τασκιράν 17, Ούλκερ, Μπερίσα, Κορκμάζ 21 (11ρ), Ντουρμάζ 6, Γκαζί 4, Μπαϊράκ 16, Γιουρτσεβέν 12, Τουντς.

ΣΕΡΒΙΑ (Κλίπα): Ντιμιτρίγιεβιτς, Τσίρκοβιτς 12, Αρανίτοβιτς 16, Γιοβάνοβιτς 1, Γκλίσιτς 8, Στογιάνοβιτς 15, Ραντάνοφ 2, Πόποβιτς 5, Σπασόγεβιτς, Κένιτς, Σίμανιτς 10, Μιλαντίνοβιτς 10.