Μαγική εμφάνιση και πρόκριση στους «τέσσερις»!

Μετά από συγκλονιστική εμφάνιση και στις δύο πλευρές του γηπέδου η Εθνική Εφήβων νίκησε την Γαλλία (67-59) και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18, για την οποία θα αντιμετωπίσει αύριο Σάββατο (1/8, 21:15) την Λιθουανία, που απόψε επικράτησε της Γερμανίας με 73-71.

Η ελληνική ομάδα συνδύασε κατάθεση ψυχής και έξυπνη τακτική και έτσι κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα σε όλη την διάρκεια του και να φτάσει στην νίκη πρόκριση απέναντι σε έναν αντίπαλο που θεωρητικά ήταν καλύτερος. Με την άμυνα της η Εθνική Εφήβων κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό και να μην επιτρέψει στους «τρικαλόρ» να τρέξουν στον αιφνιδιασμό, ενώ στην επίθεση χτύπησε μέσα στην ρακέτα με τον Γιώργο Παπαγιάννη και με τις δημιουργίες του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου, που τελείωσε την συνάντηση με 11 ασίστ, εκ των οποίων οι 10 στο πρώτο ημίχρονο!

Ο Παπαγιάννης και ο Χαραλαμπόπουλος, που έκανε τριπλ νταμπλ φίγκουρ με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ, ήταν οι κορυφαίοι της ελληνικής ομάδας. Ρόλο… κλειδί έπαιξε, επίσης, ο Νίκος Δίπλαρος με την ενέργεια και την ταχύτητα που έδωσε στην ελληνική ομάδα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο (16-16) με τους μισούς πόντους της ελληνικής ομάδας να πετυχαίνει ο Γιώργος Παπαγιάννης και την άμυνα της Εθνικής Εφήβων να μην μπορεί να σταματήσει τον πόιντ γκαρντ των «τρικολόρ» Φρανκ Ντιλίκινα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 32-34, 46-55, 59-67.

ΓΑΛΛΙΑ (Ασέντ-Λιεζόν): Λεμπέφ 5 (1), Τσουάφ 3 (1), Ντιλίκινα 17 (3), Ζαν 9 (1), Λουμπακί 11 (2), Πουαριέ, Πονσάρ 4, Ονά-Εμπό, Γκομπόλντ 8, Τιγί, Ραμπό.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Λούντζης, Ντουζίδης, Μιλεντίγεβιτς 6 (2), Φλιώνης 5 (1), Μιχαλούτσος, Μουράτος 5, Σκουλίδας 8 (1), Χρηστίδης 1, Δίπλαρος 8 (1), Παπαγιάννης 21 (13 ριμπ.), Χαραλαμπόπουλος 13 (3 τρ, 10 ριμπ., 11 ασίστ).