Στον τελικό του ευρωπαϊκού Εφήβων η Τουρκία

Η Τουρκία με το 82-77 επί της Βοσνίας Ερζεγοβίνης έγινε η πρώτη ομάδα που έκλεισε θέση στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 στο Βόλο.

Ο αγώνας ήταν στα χέρια της Βοσνίας Ερζεγοβίνης. Για την ακρίβεια για 29’34’’ είχε το προβάδισμα, φτάνοντας ακόμη και στο +17(26-43, 17’38’’). Οι Βόσνιοι χρησιμοποίησαν ένα 13-0 για να φτάσουν στο 24-40 και από εκεί στη μεγαλύτερη διαφορά που πήραν στην αναμέτρηση. Όσο περνούσαν τα λεπτά όμως η Τουρκία άρχισε να γίνεται περισσότερο επιθετική και το κυριότερο, ο Φουρκάν Κορκμάζ πήρε στα χέρια του περισσότερες επιθέσεις. Είχε σημειώσει 8 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 10 στο τρίτο δεκάλεπτο. Τα δικά του σουτ ήταν που «γύρισαν» τον αγώνα ως το 63-63 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος. Η Τουρκία έφτασε ως το +6 (69-63, 32’23’’) και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, παρά την ύστατη προσπάθεια που έκαναν οι Βόσνιοι. Με περισσότερες λύσεις σε σχέση με τον αντίπαλό τους, οι Τούρκοι έφτασαν στο 82-77 και ήταν οι πρώτοι που έκλεισαν θέση στον τελικό της διοργάνωσης.

Διαιτητές: Μπούλτο (Ισπανία), Ρομάνο (Ισραήλ), Πεεράντι (Εσθονία)

Δεκάλεπτα: 18-20, 31-47, 63-63, 82-77

Τουρκία (Ντερίν): Αλ 2, Γιλμάζ, Οντσέλ 6, Τσακιράν 27, Ούλκερ 6, Κορκμάζ 20, Ντουρμάζ 2, Γκαζί 2, Μπαϊράκ, Γιουρτσεβέν 17

Βοσνία Ερζεγοβίνη (Τρμπι): Άλεκσιτς 4, Ντούρμο 8, Άτιτς 24, Τσέγκιτς 13, Ντζέντοβιτς, Μανιγκάφιτς 6, Μέμιτς 13, Πενάβα 6, Χάντζιτς 3