Βαριά ήττα για τους Παίδες από την Τουρκία

Eνα κακό πρώτο δεκάλεπτο και μια πεντάλεπτη «σιωπή» επιθετικά οδήγησαν την Εθνική Παίδων σε μία ακόμη ήττα. Η Τουρκία πήρε τη νίκη με 87-63 από την Ελλάδα, στην 1η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Παίδων στο Κάουνας.

Τα πρώτα λεπτά η ελληνική ομάδα έδειξε κάποια σημάδια ζωής πηγαίνοντας με πλάνο, βρίσκοντας ελεύθερα σουτ. Μωραϊτης και Καλαϊτζάκης διατήρησαν το προβάδισμα (7-5, 2’), ο Λιούνης βοήθησε για το 9-10 (3’10’’), αλλά από το σημείο αυτό και μετά το γήπεδο ανήκε στην Τουρκία. Με πίεση σε όλο το γήπεδο στην άμυνα και παγίδες, κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (12-4 στο 8’10’’) και εκμεταλλευόμενη κάθε λάθος και λάθος επιλογή της Ελλάδας έφτασε στο 9-28 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος. Η Ελλάδα έμεινε χωρίς εύστοχο σουτ για οχτώ λεπτά με τον Καλαϊτζάκη να γράφει το 11-32 (11’30’’) μετά από κλέψιμο. Ο ίδιος με σουτ τριών πόντων έγραψε και το 14-36 (12’), για να φτάσει γρήγορα η διαφορά στους 26 πόντους (14-40). Τρεις εύστοχες βολές του Μωραϊτη και ένα σωστά εκτελεσμενο πικ εντ ρολ με τελικό αποδέκτη τον Λιούνη έφεραν την ελληνική ομάδα λίγο πιο κοντά (19-40, 15’20’’). Ο Δημητρακας ήταν αυτός που μείωσε την απόσταση κάτω από τους 20 πόντους (21-40, 16’). Ο Ψάρας με 3/4 από τη γραμμή μείωσε στους 17 (24-41, 17’), Μωραϊτης και Γιανναράς ήταν εκεί για το 31-47 (19’10’’) με το ημίχρονο να κλείνει 31-49. Η Τουρκία είχε πάρει 15 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες, ενώ η Ελλάδα κανέναν, είχε πάρει 22 πόντους από το ζωγραφιστό, έναντι στους 5 της ελληνικής ομάδας και ίσως το σημαντικότερο, τα ριμπάουντ ήταν 34-10 για τους Τούρκους.

Καλαϊτζάκης και Λιούνης μείωσαν (41-56, 23’45’’) και ο Μωραϊτης κατέβασε κι άλλο το δείκτη της διαφοράς (51-60, 27’45’’) με επτά συνεχόμενους πόντους. Σε δύο λεπτά και μετά από ένα τάιμ άουτ, η Τουρκία ανέτρεψε και πάλι όλο το σκηνικό, φτάνοντας ως το 51-67 (29’), για να κλείσει η Τρίτη περίοδος με τον Μωραϊτη να ευστοχεί από τη γραμμή για το 52-67. Ο ίδιος άνοιξε λογαριασμό και στην τέταρτη περίοδο (54-67, 30’30’’). Οι Τούρκοι έβρισκαν τρόπο να κάνουν ένα βήμα μπροστά, έχοντας σταθερό πλεονέκτημα στα ριμπάουντ. Η Ελλάδα βίωσε ένα ακόμη νεκρό διάστημα στην επίθεση. Ευστόχησε μετά από ένα πεντάλεπτο με την Τουρκία να έχει φτάσει στο 54-77 (35’20’’), πριν ο Μωραϊτης με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, διαμορφώσει το 58-77 (36’), πριν ο αγώνας κλείσει με το τελικό 63-87.

Δεκάλεπτα: 9-28, 31-49, 52-67, 63-87

Ελλάδα (Τούφας): Γιανναράς 6, Μωραϊτης 25 (11ρ), Κάπρης (3 α), Καλαϊτζάκης 13, Δημητρακάς 2, Ψάρας 3 (3 α), Φωτόπουλος, Δομπρογιάννης, Καμπουρίδης, Λιούνης 11 (7ρ), Μέλιος, Βλαγκόγιας.

Τουρκία: Ακιούζ 1, Σιπάχι 6, Κονούκ 5, Τουρσέν 2, Αβσάρ 9, Αφσάρ 9, Μπιτίμ 32 (11ρ, 5 α), Κουρνάζ 6, Μουσταφά 6, Ντουράν 7 (18ρ), Απαϊντίν.