Πρόκριση για Μίλαν

Η Μίλαν νίκησε με 2-0 εντός έδρας την Περούτζια για τον 3ο γύρο του Κυπέλλου Ιταλίας και προκρίθηκε. Στο άλλο ματς της Δευτέρας, η Κιέβο γνώρισε αποκλεισμό-σοκ, καθώς έχασε στη Βερόνα με 0-1 στην παράταση από την Σαλερνιτάνα!
Οι «ροσονέρι» έπαιξαν με αλλαγές και πέτυχαν δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Το 1-0 έγινε από τον Χόντα στο 10’, ενώ το 2-0 σημείωσε ο Λουίς Αντριάνο στο 28’… Στο 65’ η Περούτζια έμεινε με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Λανζαφέιμ!
Στη Βερόνα η Σαλερνιτάνα (παίζει στην γ’ κατηγορία) κατάφερε να φτάσει στην επιτυχία κόντρα στην Κιέβο με τέρμα του Μπόβο στο 120’! Στην κανονική διάρκεια οι δεν σκόραραν και η φιλοξενούμενη σκόραρε στο τέλος της παράτασης!
Την Κυριακή η Ουντινέζε στο ανακαινισμένο Φρίουλι νίκησε με 3-1 την Νοβάρα. Ο Ορέστης Καρνέζης ήταν βασικός, ενώ ο Παναγιώτης Κονέ μπήκε στο ματς ως αλλαγή στο 82’ στη θέση του Αγκιεμάνγκ-Μπαντού…
Η Βερόνα με τον Βαγγέλη Μόρα να παίζει σε όλο τον αγώνα και να παίρνει κίτρινη κάρτα στο 76’ νίκησε το Σάββατο με 3-1 τη Φότζια!
Αντίθετα, θύμα… έκπληξης έπεσε η Μπολόνια, η οποία, με τον Μάριο Οικονόμου να αγωνίζεται σε όλο το ματς, έχασε εντός από την Πάβια με 0-1. Να αναφέρουμε πάντως ότι στο 45’+1 αποβλήθηκε για την γηπεδούχο ο Άλεξ Φεράρι…
Αναλυτικά στην 3η φάση του Κυπέλλου Ιταλίας έχουμε:

14/08/15 Κροτόνε-Τερνάνα 1-0Μπολόνια-Πάβια 0-115/08/15Έμπολι-Βιτσέντζα 0-1Αλεσαντρία -Γιούβε Στάμπια 1-0Τραπάνι-Κάλιαρι 2-4 πεν. (1-1 παρ./κ.α.)Βερόνα-Φότζια 3-1Σασσουόλο -Μόντενα 2-0Αταλάντα-Τσιταντέλα 30Φριζινόνε-Σπέτσια 5-6 πεν. (0-0)Παλέρμο-Αβελίνο 2-116/08/15 Ουντινέζε-Νοβάρα 3-1Κάρπι -Λιβόρνο 2-0 παρ. (0-0 κ.α.)Τορίνο-Πεσκάρα 4-117/08/15 Κιέβο-Σαλερνιτάνα 0-1 παρ. (0-0 κ.α.)Μίλαν -Περούτζια 2-020/08/15 Κατάνια-Τσεζένα 21:30