Ξανά ισοπαλία εκτός η Αϊντχόφεν

Η Αϊντχόφεν έφερε ξανά ισοπαλία εκτός έδρας, καθώς για την 3η αγωνιστική… έμεινε στο 1-1 εκτός με την Χέρενφεν και έτσι έχει πέντε βαθμούς. Πρώτη η Χεράκλες, διέλυσε με 6-1 εκτός την Καμπούρ, τέσσερα γκολ ο Τανάνε στο πρώτο ημίχρονο!   Η πρωταθλήτρια που είχε φέρει εκτός 2-2 και με την Ντεν Χάαγκ, δεν τα κατάφερε στην έδρα της Χέρενφεν (έχει και αυτή πέντε πόντους). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κάβλαν στο 55’, για να ισοφαρίσει στο 66′ ο Ντε Γιόνγκ. Το ματς της ημέρας έγινε ανάμεσα στην Καμπούρ και την Χέρακλες (1-6), με τη φιλοξενούμενη να πετυχαίνει την 2η σερί νίκες, ενώ η γηπεδούχος έμεινε στον έναν βαθμό. Μόνο στο ημίχρονο ο Τανάνε είχε πετύχει τέσσερα γκολ. Η Ρόντα πέτυχε τη δεύτερη νίκη της με το 1-0 εντός κόντρα στην Ντε Γκράαφτσαπ, η οποία έχει μόνο ήττες. Σκόραρε ο Φαν Χάφτε στο 37’…Αναλυτικά για την 3η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος έχουμε:ΠαρασκευήΓκρόνινγκεν – Εξελσιόρ 2-0 (Μαχί 70′, 86′)ΣάββατοΡόντα – Ντε Γκράαφτσαπ 1-0 (37′ Φαν Χάιφτε)Χέρενφεν – Αϊντχόφεν 1-1 (55′ Κάβλαν / 66′ Ντε Γιόνγκ)Καμπούρ – Χεράκλες 1-6 (81′ Ογκμπέτσε /7′, 21′, 29′, 41′ Τανάνε, 58′ Βένχορστ, 82′ Μπρουνς) Κυριακή(13:30) Τσβόλε – Τβέντε(15:30) Άλκμααρ – Βίλεμ(15:30) Ναϊμέγκεν – Άγιαξ(15:30) Ντεν Χάαγκ – Ουτρέχτη(17:45) Φέγενορντ – ΦιτέσεΗ βαθμολογία