Μπήκαν και… καθάρισαν!

Με τους Ροντρίγκες και Μακ να έρχονται από τον πάγκο για να αλλάξουν την εικόνα του ματς ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-0 τον Πανθρακικό στην Τούμπα και ξεκίνησε με το δεξί την φετινή… περιπέτεια του Κυπέλλου. Πέλκας και Μακ οι σκόρερ του “Δικεφάλου”.
Το παραδέχτηκε και ο Τούντορ μετά από το τέλος του αγώνα. Η είσοδος του Ρόμπερτ Μακ και του Γκάρι Ροντρίγκες άλλαξαν ριζικά την εικόνα του ΠΑΟΚ στο τελευταίο ημίωρο της αναμέτρησης για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι δύο “δαιμόνιοι” μεσοεπιθετικοί έδωσαν άλλον “αέρα” στο παιχνίδι του “Δικεφάλου”, ο οποίος μέχρι εκείνη την ώρα έμοιαζε… βραχυκυκλωμένος κόντρα στον πολύ καλά στημένο Πανθρακικό. Το εκτενές rotation του Κροάτη τεχνικού δεν δημιούργησε προβλήματα στους γηπεδούχους στον ανασταλτικό τομέα ωστόσο, η αδυναμία των “ασπρόμαυρων” να δημιουργήσουν ήταν εμφανής για ένα ημίχρονο. Χρειάστηκε να περάσουν 31 λεπτά για να δούμε την πρώτη αξιόλογη φάση για τον ΠΑΟΚ και η οποία προήλθε από την προσωπική ενέργεια του Ζάιρο. Δύο λεπτά πριν από τη συμπλήρωση των 45′ οι Θεσσαλονικείς τα… χρειάστηκαν όταν ο Ροτζέριο βρέθηκε στη περιοχή, έκανε το πλασέ όμως, ο Γλύκος αντέδρασε εντυπωσιακά. Στη φάση αυτή στάθηκε και ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος μετά τη λήξη τονίζοντας πως θα μπορούσε να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα. Ίδια εικόνα παρουσίασε ο ΠΑΟΚ και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 62′ ο Τούντορ έκανε νόημα στους Μακ και Ροντρίγκες να σηκωθούν από τον πάγκο και να ριχτούν στη “μάχη”. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με το τετ α τετ του Πέλκα και στο 66′ ο Πασχαλάκης απέκρουσε σωτήρια το σουτ από τον Γκολάσα. Τελικά, η λύτρωση για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 72′. Ο Πέλκας έκανε την κάθετη στο Μακ με τον Σλοβάκο να περνάει τη μπάλα κάτω από τον Πασχαλάκη και να τη βλέπει να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι όμως, στην εξέλιξη της φάσης ο Πέλκας ευστόχησε αυτή τη φορά και άνοιξε το σκορ. Το “τρίποντο”… κλείδωσε στο 86′ όταν ο Μακ πήρε τη μπάλα μετά από την ασταθή απόκρουση του Πασχαλάκη στο σουτ του Γκολάσα και με… διαβήτη την έστειλε στα δίκτυα για το τελικό 2-0.Οι συνθέσεις:ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βίτορ, Μαλεζάς, Σκόνδρας, Σάμπο (Ροντρίγκες 62΄), Χαρίσης, Γκολάσα, Κοροβέσης (Μακ 62΄), Ζάιρο (Σαββίδης 79′), Πέλκας, Αθανασιάδης.Πανθρακικός: Πασχαλάκης, Χρήστου (Μαρκόπουλος 46΄), Πουτουρίδης, Μπουγαίδης, Παπαγεωργίου, Ηλιάδης, Σετί, Παπαχρήστος, Ροτζέριο (Ψάλτης 69΄), Μπαϊκαρά, Νικόλτσης (Μουδουρογλου 78΄)
Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλοΠΑΟΚ – Πανθρακικός 2-0Ολυμπιακός Βόλου – Χανιά 29/10, 15:00