Με φόρα ο ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός άρχισε… φουριόζος την σειρά των ημιτελικών με αντίπαλο τον Πανιώνιο με εύκολη νίκη στο ΟΑΚΑ (84-61) με την τριάδα Διαμαντίδης, Λάσμε και Κάρι σε μεγάλα κέφια!

Οι «πράσινοι» είχαν ενέργεια στην άμυνα, συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του γηπέδου και πολύ καλή κυκλοφορία στην επίθεση, με αποτέλεσμα να… καθαρίσουν το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 30-15 και να ανεβάσουν στις αρχές του τέταρτου την διαφορά στους 29 (74-45).

Χαρακτηριστικό της εξαιρετικής κυκλοφορίας της μπάλας ήταν οι 22 ασίστ, που έδωσε ο «εξάστερος». Από την πολύ καλή κυκλοφορία βγήκαν ελεύθερα τρίποντα, στα οποία ο Παναθηναϊκός ήταν γενικά εύστοχος (11/21) και οι Ράμελ Κάρι (4/5), Δημήτρης Διαμαντίδης (3/4) και Γιόνας Ματσιούλις (2/3) ειδικά σχεδόν αλάνθαστοι.

Ο «Τρισδιάστατος» μοίρασε 8 ασίστ σε 24’, ενώ ο Στέφαν Λάσμε ήταν ασταμάτητος κάτω από τα δύο καλάθια (11 πόντοι με 4/5 δίποντα).

Οι «κυανέρυθροι» δεν ξεκίνησαν καλά τα δύο ημίχρονα, με συνέπεια να μείνουν πίσω στο σκορ από νωρίς και να μην καταφέρουν να φανούν ανταγωνιστικοί στον πρώτο ημιτελικό. Ο δεύτερος ημιτελικός θα γίνει μεθαύριο Παρασκευή (31/5, 8 μ.μ., ΕΤ1) ξανά στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 41-30, 71-45, 84-61.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 10, Μπράμος 3, Κάρι 14, Ματσιούλις 10, Ούκιτς 7, Λάσμε 11,Τσαρτσαρής 9, Διαμαντίδης 11, Γκιστ 2, Γκουίν 4, Ξανθόπουλος, Σκορδίλης 3.

πανιωνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 2, Πέιν 11, Αθηναίου 2, Κις, Μίλμπουρν 8, Αθανασούλας 4, Μπατής, Γιάνκοβιτς 10, Καββαδάς 4, Παππάς 14, Αγραβάνης 4, Μπούκερ 2.