Η Ρούλα ρωτά

Οστεοπόρωση: “Ακολουθώ θεραπεία αλλά έχω πόνους στο σώμα μου…”

Έχω οστεοπόρωση και έλλειψη σε βιταμίνη D. Ενώ έχω αρχίσει θεραπεία έχω έντονους πόνους στο σώμα μου. Γιατί μου συμβαίνει αυτό;

Στο ερώτημά σας απαντά η Παρασκευή Μεντζελοπούλου, Ενδοκρινολόγος-Διαβητολόγος

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Η οστεοπόρωση δεν προκαλεί πόνους εκτός αν έχει επιλεχθεί με οστεοπορωτικά κατάγματα. Η σοβαρή έλλειψη βιταμίνης D μπορεί να προκαλέσει μυϊκούς πόνους. Αν δεν έχετε κατάγματα και η βιταμίνη D έχει βελτιωθεί με τη θεραπεία, τότε θα πρέπει να κάνετε έλεγχο για άλλες παθολογικές ή ορμονικές αιτίες (υποθυρεοειδισμός, υπερπαραθυρεοειδισμός, εμμηνόπαυση, άλλες ορμονικές διαταραχές)  που μπορεί να προκαλούν αυτά τα συμπτώματα. Θα σας συμβούλευα να μιλήσετε με τον Ενδοκρινολόγο σας.

Παρασκευή Μεντζελοπούλου

Ενδοκρινολόγος – Διαβητολόγος

Αθήνα: Βασ. Σοφίας 102Α, 115 27

Τηλ. 210 7488801

info@endodiabetes.gr

[fbcomments]
X

Αγαπητοί αναγνώστες,

Σας ενημερώνουμε ότι το boro.gr προσφέρει καθημερινά (Δευτέρα-Παρασκευή) δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη με επαγγελματίες ψυχολόγους.

Κάντε κλίκ εδώ για να συνδεθείτε και να ενημερωθείτε για τις ώρες λειτουργίας.
X