exartisi-apo-iremistika-katachrisi-psychofarmaka-antimetopisi

Ο 63χρονος Παναγιώτης ρωτά

Μπορεί το ψυχοφάρμακο να προκαλέσει πρόβλημα στη στύση;

Ο γιος είναι 25 ετών και παίρνει ziprexa. Εδώ και έναν χρόνο, μου αναφέρει, πως δεν έχει στύση. Το είπε στον γιατρό του και του άλλαξε το φάρμακο και πλέον παίρνει το ABILIFY. Η ερώτησή μου είναι αν θα λυθεί το πρόβλημα του και τι πρέπει να προσέξει.

Στο ερώτημα απαντά ο Ψυχίατρος – Ψυχοθεραπευτής Ιωάννης Αυγουστάτος:

Σχετικά με πρόβλημα της στύσης: Το αντιψυχωτικό «αριπιπραζόλη» (Abilify) είναι καλά ανεκτό και γενικά στερείται σημαντικής συχνότητας παρενεργειών σε σχέση με άλλα φάρμακα της κατηγορίας.

Γενικά δεν έχει ενοχοποιηθεί για στυτικές παρενέργειες, αλλά αυτό φυσικά εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του ατόμου και τη δοσολογία.

Ιωάννης Αυγουστάτος
Ψυχίατρος – Ψυχοθεραπευτής
210-6397044 – 6977074835
http://psycosynthesis.blogspot.gr
www.facebook.com/profile.php?id=100011170271443

[fbcomments]
X

Αγαπητοί αναγνώστες,

Σας ενημερώνουμε ότι το boro.gr προσφέρει καθημερινά (Δευτέρα-Παρασκευή) δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη με επαγγελματίες ψυχολόγους.

Κάντε κλίκ εδώ για να συνδεθείτε και να ενημερωθείτε για τις ώρες λειτουργίας.
X