Η 48χρονη Γιώτα ρωτά

Μπορούν τα αντικαταθλιπτικά να προκαλέσουν κρίσεις πανικού;

Έχω ξεκινήσει τα Enlift και εδώ και 10 ημέρες τα συμπτώματα του πανικού είναι πιο έντονα.

Είναι φυσιολογικό;

Στο ερώτημα απαντά η Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια Μαρίνα Σκουρτέλη:

Πρόκειται για αντικαταθλιπτική φαρμακευτική αγωγή που ανήκει στην κατηγορία των εκλεκτικών αναστολέων επαναπρόσληψης σεροτονίνης (SSRIs), η οποία χορηγείται για την αντιμετώπιση της κατάθλιψης και των αγχωδών διαταραχών, όπως η διαταραχή γενικευμένου άγχους. Υποθέτω πως σας έχει συνταγογραφηθεί από κάποιον ψυχίατρο.

Δεν είναι σπάνιο κατά τις πρώτες ημέρες πρόσληψης κάποιων αντικαταθλιπτικών να αναφέρεται αύξηση των συμπτωμάτων άγχους, ανησυχίας, πανικού ή αίσθηση αποδιοργάνωσης έως ότου να λειτουργήσει ανακουφιστικά η δρώσα ουσία.

Το διάστημα αυτό συνήθως ανέρχεται στις 15 ημέρες.  Σε κάθε περίπτωση, θα πρότεινα να μην αλλάξετε κάτι στην αγωγή σας αλλά να απευθυνθείτε άμεσα στον γιατρό σας προκειμένου να σας δώσει την κατάλληλη καθοδήγηση.

 

Μαρίνα Σκουρτέλη
CPsychol Specialising in Psychotherapy, 
DPsych, AFBPsS, HCPC Reg.

Ιλισια 11528

6983159256

[fbcomments]
X

Αγαπητοί αναγνώστες,

Σας ενημερώνουμε ότι το boro.gr προσφέρει καθημερινά (Δευτέρα-Παρασκευή) δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη με επαγγελματίες ψυχολόγους.

Κάντε κλίκ εδώ για να συνδεθείτε και να ενημερωθείτε για τις ώρες λειτουργίας.
X