Λάμψη Στοχ αλλά "τρύπια" άμυνα…

<div class="storyContent">
<div class="body">
<p>Ξεκάθαρα ο Μίροσλαβ Στοχ ήταν το μόνο κέρδος του φυλικού (1-3) απέναντι στην Καλλονή. Ο Σλοβάκος έδειξε πως είναι ένας ποιοτικός ποδοσφαιριστής, έδειξε πως διαθέτει μεγάλο ταλέντο ξεσηκώνοντας την Τούμπα, ωστόσο φάνηκε η γύμνια του ΠΑΟΚ στα μετόπισθεν. Και αποδείχθηκε πως ο "Δικέφαλος" εκτός των βασικών, έχει… θέμα στους κεντρικούς αμυντικούς. Η Καλλονή εξέθεσε τα στόπερ των "ασπρόμαυρων" με τρία φοβερά γκολ ενώ στο γήπεδο βρέθηκαν 6.000-7.000 φίλοι των "ασπρόμαυρων".</p>
<p><strong>0-2 με… αποδοκιμασίες</strong></p>
<p>Το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει την υπεροχή και στο 15' υπήρχε η πρώτη ευκαιρία. Μετά από μακρινό, ευθύβολο σουτ του Νέτσιντ, ο Χογκ έδιωξε και οι αμυντικοί της Καλλονής απομάκρυναν πριν δημιουργηθεί κίνδυνος. Ενα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι βγήκαν σε αντεπίθεση με τον Λεοζίνιο που σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι. Στο 20' μετά από ακρινό σουτ του Κάτσε, η μπάλα βρήκε στο αριστερό χέρι του Λεάντρο μέσα στην περιοχή της Καλλονής, αλλά ο διαιτητής δεν καταλογίζει πέναλτι ενώ στο 23' μετά από σέντρα ο Μανούσος σούταρε όμως ο Γλύκος μπλόκαρε.</p>
<p>Στο 33' πάντως οι νεοφώτιστοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ (0-1). Ο Μανούσος, όντας ανενόχλητος, σούταρε με το αριστερό και η μπάλα κατέληξε στη γωνία του Γλύκου. Στο 40' πάλι χτύπησε ο Μανούσος… Εκμεταλλεύεται ολιγωρία των στόπερ του ΠΑΟΚ και αφότου έσκασε η μπάλα, έπιασε ένα ασύλληπτο σουτ από τα 40 μέτρα που άφησε άγαλμα τον Γλύκο. Μάλιστα στο τέλος του ημιχρόνου υπήρχαν χλιαρές αποδοκιμασίες από την εξέδρα.</p>
<p><strong>Εντυπωσιακό ντεμπούτο για Στοχ</strong></p>
<p>Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι… υπνοτισμένος και έγινε το 0-3… Η άμυνα του ΠΑΟΚ και πάλι δεν αντέδρασε όπως έπρεπε ο Γλύκος δεν κατάφερε να διώξει το σουτ του Λεοζίνιο. Στο 57' "μίλησε" ο Στοχ…</p>
<p>Ο ίδιος δεν κατάφερε να νικήσει τον Σιδεράκη στο 51' αλλά έξι λεπτά αργότερα το έκανε. Μετά από σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα καρφώθηκε στη γωνία της εστίας του πορτιέρο της Καλλονής. Σ</p>
<p>το 60' μετά από πολύ όμορφη ντρίμπλα του Στοχ από αριστερά και σέντρα του, ο Γιάννου καθυστέρησε, η μπάλα έφτασε στον Κάτσε έξω από την περιοχή αλλά το σουτ του κατέληξε άουτ. Στο 77' έπειτα από σέντρα, ο Πέλκας με τη μία έπιασε το σουτ αλλά ήταν αδύναμο.</p>
<p><strong>Γήπεδο: Τούμπας</strong></p>
<p><strong>Διαιτητής: Αθανάσιος Σεζος</strong></p>
<p><strong>ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς):</strong> Γλύκος, Σκόνδρας, Λόπεθ, Κατσικάς, Σπυρόπουλος (46΄ Τζανδάρης), Γκαρσία, Κωνσταντινίδης (26΄ λ.τ. Γιάννου), Κάτσε, Πέλκας, Αθανασιάδης (46΄ Στοχ), Νέτσιντ</p>
<p><strong>Καλλονή (Γιάννης Μαντζουράκης): </strong>Χογκ (46΄ Σιδεράκης), Χωριανόπουλος (80΄ Γιουκαρής), Αναστασιάδης (89΄ Βάλιος), Πίντο (80΄ Μάρτινς), Μαρσέλο (89΄Βλαστέλης), Ποντάνι (89΄ Λαμπρόπουλος), Φαρία (80΄ Γκάζιν), Μανούσος (75΄ Μάρκος ντο Σάντος), Λεοζίνιο, Γκαρσία (80΄ Σιλιγαρδάκης), Καζάζης (67΄ Γάλας)</p>
<p>Σκόρερ: Στοχ 57΄- Μανούσος 33΄, 36΄, Λεοζίνιο 47΄ </p>