Τριάρα ώθησης με το αριστερό του Λούκας

<p>Εντυπωσιακός δεν ήταν, αλλά ήταν ουσιαστικός και κέρδισε το χειροκρότημα των φιλάθλων του, που έσπευσαν μαζικά στην Τούμπα για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Χουμπ Στέφενς έπαιξε όσο έπρεπε και δίχως να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στους ακρίτες έφτασε εύκολα στο πρώτο τρίποντο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Λούκας, που με το αριστερό του πόδι είχε δύο ασίστ και ένα γκολ, παίρνοντας τη σκυτάλη από τον Στοχ, που αρχικά οδηγούσε τον ΠΑΟΚ. Το σκορ άνοιξε ο Βίτορ και το έκλεισε ο Αθανασιάδης, που είχε και δοκάρι. Η ομάδα του Καραγεωργίου, που έπαιξε με παίκτη λιγότερο από το 67' (αποβολή Μπαξεβανίδη), έχασε με κάτω τα χέρια και ο Δικέφαλος πάει με την καλύτερη ψυχολογία στη Γερμανία για το πρώτο ματς με τη Σάλκε.</p>
<p>Είκοσι λεπτά χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ για να βρει ρυθμό και να αρχίσει να δημιουργεί. Το πρέσινγκ της Ξάνθης στα πρώτα λεπτά δημιουργούσε πρόβλημα στην κυκλοφορία των γηπεδούχων αλλά από τη στιγμή, που ο Στοχ μπήκε στο παιχνίδι "παρέσυρε" μαζί του και τον Δικέφαλο. Ο σλοβάκος απείλησε με δύο μακρινά σουτ στο 20' και το 40', ενώ οι θεσσαλονικείς ήταν επικίνδυνοι και με τα στημένα του Λούκας.</p>
<p>Ετσι ήρθε και το 1-0, όταν ο ισπανός έφερε την μπάλα με φάουλ στην καρδιά της περιοχής και ο Βίτορ στο 43' άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, σκορπώντας τον ενθουσιασμό στην ήδη ζεστή Τούμπα. Η Ξάνθη περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, δίχως να απειλήσει τον Χακόμπο. Η κατοχή του ΠΑΟΚ στο 63% και οι 9 τελικές συγκριτικά με τη μία των ακριτών αντικατοπτρίζουν πλήρως την εικόνα του α' μέρους.</p>
<p>Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν νωχελικά και η Ξάνθη προσπαθούσε να το εκμεταλλευτεί, δίχως ωστόσο και πάλι να βρίσκει διαδρόμους προς την εστία του Χακόμπο, καθώς οι ασπρόμαυροι είχαν οπισθοχωρήσει και ήταν προσεκτικοί. Ο Στέφενς ωστόσο δεν ήταν ευχαριστημένος με την εικόνα της ομάδας του και συνεχώς έκανε παρατηρήσεις.</p>
<p>Παρά τη μέτρια εικόνα του, ο ΠΑΟΚ καθάρισε το τρίποντο στο 67' όταν ο Σαλπιγγίδης ανατράπηκε από τον Μπαξεβανίδη και ο Λούκας ευστόχησε από την άσπρη βούλα, γράφοντας το 2-0. Το μαρκάρισμα αυτό κόστισε στον παίκτη της Ξάνθης και την αποβολή, αφού ο επιθετικός του Δικεφάλου ήταν σε προφανή θέση για γκολ.</p>
<p>Τα πράγματα είχαν γίνει απλά για τον ΠΑΟΚ, που πλέον έκανε ότι ήθελε στο χροτάρι και στο 73' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με γκολ του Αθανασιάδη από κόρνερ του Λούκας. Το ίδιο σκηνικό στήθηκε και στη φάση του 84', αλλά αυτή τη φορά ο Κλάους σημάδεψε το δοκάρι.</p>