Αήττητος εκτός για είκοσι ένα ματς!

<p>  Ενα σερί που ξεκίνησε από την ήττα στην Ξάνθη πρόπερσι, στις 22 Ιανουαρίου 2012.</p>
<p>Από τότε έγιναν 21 παιχνίδια πρωταθλήματος και ο Ολυμπιακός δεν γνώρισε την ήττα, ενώ στο ίδιο διάστημα δεν έχει χάσει και στο Κύπελλο. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν επτά συνεχόμενες νίκες, με τελευταία απώλεια την ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ τον Δεκέμβριο του 2012 (στο τρέχον έτος έχουν μόνο νίκες), ενώ έχουν και οκτώ συνεχόμενα ματς χωρίς να δεχθούν γκολ μακριά από το Καραϊσκάκη στο πρωτάθλημα. Η πρεμιέρα πάντως κρύβει πάντα «παγίδες» για τους πρωταθλητές. Ο Ολυμπιακός κέρδισε πέρσι 2-1 στη Βέροια, με γκολ των Τζεμπούρ, Μοντέστο, πρόπερσι είχαν νικήσει πάλι 2-1 την Ξάνθη, με ανατροπή στα τελευταία λεπτά και σκόρερ τους Πάντελιτς, Τζεμπούρ, ενώ πριν από τρία χρόνια είχαν ηττηθεί με το ίδιο σκορ από τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη (το γκολ ο Μήτρογλου).</p>
<p> </p>
<p> </p>
<p>Το 2009 είχαν κερδίσει 2-0 στη Λάρισα με σκόρερ τους Μαρέσκα, Λεονάρντο (η μοναδική άνετη νίκη σε πρεμιέρα τα τελευταία χρόνια), ενώ το 2008 είχαν νικήσει 3-1 τον Αστέρα στο Καραϊσκάκη, με ανατροπή του σκορ στο δεύτερο μέρος (δύο γκολ ο Γκαλέτι, ένα ο Κοβάσεβιτς). Το 2007 είχαν πάρει ισοπαλία στη Λεωφόρο από τον Παναθηναϊκό (0-0), ενώ το 2006 είχαν νικήσει 2-1 την Ξάνθη στο Καραϊσκάκη, ξανά με ανατροπή και με γκολ στα τελευταία λεπτά (και τα δύο ο Ριβάλντο). Εχει λοιπόν δυσκολίες η πρεμιέρα και οι νίκες έρχονται με σκόρερ ξένους παίκτες…</p>