Αρχική / Υγεία / Γυναικολογία / Διέκοψα τα αντισυλληπτικά κι έχω αίμα. Γιατί συμβαίνει αυτό;

Η 21χρονη Καίτη ρωτά

Διέκοψα τα αντισυλληπτικά κι έχω αίμα. Γιατί συμβαίνει αυτό;

Έχω αρχίσει τα αντισυλληπτικά την 5η μέρα της περιόδου μου και μετά από μια βδομάδα τα έχω σταματήσει και τώρα εδώ και τρεις μέρες έχω αίμα. Τι σημαίνει αυτό;

Στο ερώτημά σας απαντά ο Παναγιώτης Χριστόπουλος, Μαιευτήρας Χειρουργός Γυναικολόγος

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Αν κάποια γυναίκα πάρει αντισυλληπτικά με σωστό τρόπο, μπορεί να ρυθμίσει τον κύκλο της.

Αν όμως δεν είναι σωστή η λήψη τότε μπορεί να προκαλέσουν έμμηνο ρήση (περίοδο), λίγες ημέρες μετά τη διακοπή, και να διαταράξουν τον κύκλο για τους επομένους 1-2 μήνες.

Δεν γνωρίζω το λόγο που τα ξεκινήσατε, ούτε το λόγο που τα σταματήσατε για να είναι πιο λεπτομερής η απάντηση.

Με τη σωστή καθοδήγηση από το γυναικολόγο και μια άμεση και καλή συνεργασία μπορείτε να βρείτε λύση στο πρόβλημα που σας απασχολεί.

Παναγιώτης Χριστόπουλος MD, MSc, PhD, IFEPAG

Μαιευτήρας Χειρουργός Γυναικολόγος

Ειδικός Γυναικολόγος Παίδων Εφήβων

Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών

Συντονιστής Παιδογυναικολόγων Ευρώπης

Διαβάστε σχετικά άρθρα:

Πότε είναι πιο αποτελεσματικά τα αντισυλληπτικά;

Ευθύνονται τα αντισυλληπτικά για τα κιλά που έχω πάρει;

 

Comments

X

Αγαπητοί αναγνώστες,

Σας ενημερώνουμε ότι το boro.gr προσφέρει καθημερινά (Δευτέρα-Παρασκευή) δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη με επαγγελματίες ψυχολόγους.

Κάντε κλίκ εδώ για να συνδεθείτε και να ενημερωθείτε για τις ώρες λειτουργίας.
X