Φάρμακα

Ο γιατρός μου άλλαξε τα φάρμακα και πλέον έχω ενοχλήσεις. Τι να κάνω;

Καλημέρα σας. Εχω διαγνωστεί με διαφραγματοκηλη εδώ και 6 χρόνια. Είχα συνεχώς ρεψίματα και λόξυγκα. Έπαιρνα όλα αυτά τα χρόνια το pandium 40mg. Είδα βελτίωση, αλλά με μια παρέκκλιση στη διατροφή μου ή όταν είχα άγχος ξαναείχα τα συμπτώματα.

Τώρα τελευταία έχω ξανά έντονα συμπτώματα, με αποκορύφωση χθες το βράδυ που αισθανόμουν δυσκολία στην αναπνοή και αίσθημα πνιγμού.

Εδω και ένα μήνα ο γιατρός μου άλλαξε το χάπι και μου έδωσε το veralox 20 mg. Πιστευω πως δε με καλύπτει. Πρέπει να σας πω πως όλα αυτά τα χρόνια έχω πρόβλημα και με το έντερο μου με φουσκώματα, πόνους, δυσκοιλιότητα που επιδεινώνουν το στομάχι μου, καθώς το πιέζει συνεχώς.

Νιώθω πως έχω ένα βάρος που με πλακώνει στο θώρακα. Τι να κάνω;

Στο ερώτημα σας απάντησε ο Παθολόγος – Κλινικός Φαρμακολόγος, Αναστάσιος Σπαντιδέας

Τα συμπτώματα από την κοιλιά παραπέμπουν σε ευερέθιστο έντερο (σπαστική κολίτιδα). Τα συμπτώματα από το στομάχι εφόσον βελτιώνονταν με το Pantium καλό θα είναι να ξαναγυρίσει στο φάρμακο αυτό. Αν τα ενοχλήματα συνεχιστούν θα πρέπει να επισκεφτείτε κάποιο γαστρεντερολόγο.

 

Αναστάσιος Σπαντιδέας MD, PhD, FCCP

Παθολόγος – Κλινικός Φαρμακοποιός

Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών                                                     

 

Article Image cover fromhttp://www.depositphotos.com/

 

Διαβάστε σχετικά άρθρα

«Έχω δυσκοιλιότητα εδώ και εβδομάδες μα δεν θέλω να πάρω φάρμακα. Τι να κάνω;»

[fbcomments]
X

Αγαπητοί αναγνώστες,

Σας ενημερώνουμε ότι το boro.gr προσφέρει καθημερινά (Δευτέρα-Παρασκευή) δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη με επαγγελματίες ψυχολόγους.

Κάντε κλίκ εδώ για να συνδεθείτε και να ενημερωθείτε για τις ώρες λειτουργίας.
X