Θρύλος των δύο ηπείρων

<p><span><br /></span></p>
<p><span><span>Το μόνο τρόπαιο που έλειπε από τη συλλογή του, το Διηπειρωτικό Κύπελλο, κατέκτησε με εμφατικό τρόπο Ολυμπιακός νικώντας για δεύτερη φορά την Πινιέιρος Σκάι με 86-69. Κορυφαίος ο Πρίντεζης με 17π. </span></span></p>
<p><span>Παγκόσμιος πρωταθλητής (πλην ΝΒΑ) στέφθηκε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν αρκέστηκαν στο +11 προ διημέρου (81-70) και κέρδισαν για δεύτερη φορά, ακόμη πιο εύκολα, την Πινιέιρος Σκάι με 86-69 στο Μπαρουέρι κατακτώντας το πρώτο Διηπειρωτικό Κύπελλο στην ιστορία τους. </span><br /><br /><span>Μόνο για 15 λεπτά βρήκαν αντίσταση οι πρωταθλητές Ευρώπης, που παίζοντας ώριμα και οργανωμένα απέναντι στους άναρχους Βραζιλιάνους επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους κι έφτασαν μέχρι το +23 στις αρχές της τέταρτης περιόδου. </span><br /><br /><strong>Μπορούσε και καλύτερα </strong><br /><br /><span>Εκπλήξεις είχε στην πεντάδα ο Γιώργος Μπαρτζώκας, αφού δίπλα σε Σπανούλη και Ντάνστον προτιμήθηκαν οι Κατσίβελης, Λοτζέσκι και Αγραβάνης αντί Μάντζαρη, Περπέρογλου και Πρίντεζη. Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν με 4-0, αλλά γρήγορα ο Ολυμπιακός συνήλθε. Κράτησε για τρία λεπτά τους αντιπάλους του άποντους και με ένα σερί 10-0, που ήρθε και με τρίποντα από Σπανούλη και Αγραβάνη, ξέφυγε με έξι (4-10). Ο Ντάνστον πήρε τη σκυτάλη κάνοντας εξαιρετική δουλειά σε άμυνα κι επίθεση, αλλά Παουλίνιο και Στόλγουορθ βρήκαν ρυθμό στην επίθεση (12-12) και οι Βραζιλιάνοι ισορρόπησαν. Οι «ερυθρόλευκοι» σκοράροντας στη συνέχεια του δεκαλέπτου αποκλειστικά με βολές (8/8) έκλεισαν την περίοδο με μικρό προβάδισμα (21-22). </span><br /><br /><strong>Ξέφυγε με δύο σερί </strong><br /><br /><span>Η Πινιέιρος Σκάι με διαδοχικά καλάθια του Σμιθ πέρασε μπροστά (23-22), όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με τρίποντα των Μάντζαρη και Πρίντεζη, καθώς και με έναν αιφνιδιασμό με τον τελευταίο φτάνοντας για πρώτη φορά στο +7 (23-30). Το τάιμ άουτ του Κλαούντιο Μορτάρι είχε ευεργετικά αποτελέσματα για την ομάδα του, καθώς κράτησε τους πρωταθλητές Ευρώπης στο μηδέν για τέσσερα λεπτά και ισοφάρισε (30-30). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνήλθαν εγκαίρως κι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο ξεφεύγοντας πάλι με εντυπωσιακά καρφώματα από Πέτγουεϊ και Ντάνστον (30-37) κι έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά επτά πόντων (33-40). Ένα πρώτο μέρος στο οποίο οι Πειραιώτες είχαν καλύτερα ποσοστά στα τρίποντα (4/7) παρά στα δίποντα (8/18)… </span><br /><br /><strong>Και τώρα… πιάστε τον </strong><br /><br /><span>Με δύο γκολ-φάουλ από Σπανούλη και Σίμονς, καθώς και τρίποντο του Μάντζαρη, ο Ολυμπιακός έφτασε με το ξεκίνημα της επανάληψης στο +10 (37-47). Ο Στόλγουορθ με πέντε προσωπικούς πόντους ψαλίδισε κατά το ήμισυ τη διαφορά (42-47), αλλά κάπου εκεί οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι. Με όπλο την καλή άμυνα και πρωταγωνιστή τον Πρίντεζη που πέτυχε επτά σερί πόντους εκτόξευσαν τη διαφορά αρχικά στους 14 (42-56) και λίγο μετά με διαδοχικά λέι απ του Περπέρογλου έφτασε και στους 16 (46-62). </span><br /><br /><strong>Περίμενε τη στέψη </strong><br /><br /><span>Με διαφορά ασφαλείας, πλέον, έχοντας και την προίκα του +11 από το πρώτο ματς (81-70), ο Ολυμπιακός μετρούσε αντίστροφα για τη στέψη του. Δεν σταμάτησε, ωστόσο, και έξι λεπτά πριν το τέλος βρέθηκε να προηγείται και με 23 από δύο βολές του Σλούκα (52-75). Η διαφορά αυτή έφερε χαλάρωση και η πίεση των Βραζιλιάνων οδήγησε σε λάθη, που έφεραν τους γηπεδούχους με ένα 10-0 στο -13 (62-75). Ο Μπέγκιτς με τέσσερις πόντους και μία εντυπωσιακή τάπα έβαλε τέλος στο σερί της Πινιέιρος Σκάι και ο Ολυμπιακό έφτασε άνετα στη νίκη. </span><br /><br /><strong>Δεκάλεπτα:</strong><span> 21-22, 33-40, 50-64, 69-86. </span></p>