Εικοσάλεπτη καταιγίδα

<p><span><span>Όταν τα πράγματα άρχισαν να ζορίζουν, ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και άφησε πίσω του σκόνη. Ο Πλατανιάς προηγήθηκε νωρίς, αλλά οι ερυθρόλευκοι με 4 γκολ σε 20 λεπτά έφτασαν στο τελικό 4-1. </span></span></p>
<p><span><br /></span></p>
<p><span>Ο Πλατανιάς με το γκολ του Τόρες από το 2ο λεπτό έδειχνε έτοιμος να κάνει τη ζημιά στους ερυθρόλευκους, που δεν μπορούσαν να «σπάσουν» την άμυνα των κρητικών. </span><br /><br /><span>Η είσοδος των Κάμπελ και Ντομίγκεζ στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και η πίεση που άρχισαν να νιώθουν οι παίκτες του Ολυμπιακού, βλέποντας το χρόνο να λιγοστεύει, έφεραν την αντίδραση και τα πάνω κάτω στο ματς. </span><br /><br /><span>Το αυτογκόλ του Φερνάντες έφερε το ματς στα ίσια στο 66’ και δύο λεπτά μετά ο Μήτρογλου ολοκλήρωσε την ανατροπή. Ταφόπλακα στις ελπίδες του Πλατανιά για κάτι θετικό έβαλε ο Σαβίολα που έκανε το 3-1 στο 73’. </span><br /><br /><span>Το τελικό 4-1 έγραψε ο Βάις στο 87’. </span><br /><br /><span>Ο Ολυμπιακός με αυτό τον τρόπο διατήρησε τη διαφορά των τριών βαθμών από τον ΠΑΟΚ και στρέφεται πλέον στο παιχνίδι με τη Μπενφίκα. </span></p>