Πήρε μια τρομάρα και έριξε… τεσσάρα!

<p><span>Ο Ολυμπιακός δέχθηκε γκολ στο 2', ήταν κακός μέχρι το 65' στον Πλατανιά, όμως το αυτογκόλ του Φερνάντες έδιωξε το άγχος και τα γκολ των Μήτρογλου, Σαβιόλα και Βάις διαμόρφωσαν το 1-4.</span></p>
<p> </p>
<p>Ο Πλατανιάς ξεκίνησε εντυπωσιακά, άνοιξε το σκορ μόλις στο 2', άντεξε στην πίεση μέχρι το 65', όμως ένα αυτογκόλ του Φερνάντες στο 66'… γύρισε το ματς. Στο 68' ο Μήτρογλου έκανε το 1-2, στο 73' ο Σαβιόλα το 1-3 και ο Βάις το 1-4 στο 88'.<br /><br /><span style="text-decoration: underline;"><strong>Τον έπιασε στον ύπνο!</strong></span><br /><br />Το παιχνίδι ξεκίνησε εντυπωσιακά, με τον Ολυμπιακό να… τρέχει να βγει στην επίθεση και τον Πλατανιά να σκοράρει στην αντεπίθεση μόλις στο δεύτερο λεπτό! Ο Μπέλιτς κινήθηκε ωραία από δεξιά, έκανε άνετα την σέντρα και ο Τόρες ανενόχλητος από πολύ κοντά με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0. Το γκολ αυτό «εκτίναξε» την ψυχολογία των Κρητικών και… πάγωσε για τα επόμενα λεπτά τους Πειραιώτες, οι οποίοι επέστρεψαν μετά το 15', όταν και άρχισαν να χάνουν ευκαιρίες. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν ένα εξαιρετικό φάουλ του Μήτρογλου έξω από την περιοχή, το οποίο απέκρουσε πολύ δύσκολα ο Γεωργαλλίδης, ενώ ακολούθησαν δύο άστοχα σουτ του Σαβιόλα εντός περιοχής.<br /><br />Μετά το 30' πάντως ο Ολυμπιακός έριξε ρυθμούς, με αποτέλεσμα να μην έχει κάποια άλλη καλή στιγμή μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Από την άλλη πλευρά ο Πλατανιάς άριστα στημένος αμυντικά, κράταγε σχετικά εύκολα το υπέρ του σκορ και απειλούσε στις αντεπιθέσεις…<br /><br /><span style="text-decoration: underline;"><strong>Αλλαγές και γκολ οφσάιντ…</strong></span><br /><br />Ο Μίτσελ βλέποντας την ομάδα του να μην… τραβάει, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με δύο αλλαγές, ρίχνοντας στο ματς τους Ντομίνγκες και Κάμπελ αντί των Φουστέρ και Παπαδόπουλου. Οι κινήσεις αυτές βελτίωσαν τον Ολυμπιακό, όμως αυτός που έχασε πρώτος τη μεγάλη ευκαιρία, ήταν και πάλι ο Πλατανιάς, όταν στο 58' ο Μπέλιτς πέρασε υπέροχα τον Παπάζογλου, μπήκε στην περιοχή, έκανε και το σουτ, ωστόσο ο Ρομπέρτο έδιωξε σε κόρνερ. Η απάντηση των Πειραιωτών ήρθε στο 63', όταν ο Μήτρογλου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το τέρμα του σωστά δεν μέτρησε αφού ήταν οφσάιντ.<br /><br /><span style="text-decoration: underline;"><strong>Βροχή τα γκολ και τα… αυτογκόλ!</strong></span></p>
<p> </p>
<p>Κι ενώ ο Ολυμπιακός έψαχνε τρόπο για να σπάσει την αμυντική γραμμή των Κρητικών, ήρθε στο 66' ο Φερνάντες να δώσει την… λύση! Μετά από σέντρα του Κάμπελ δεν υπολόγισε καλά την πορεία της μπάλας και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1. Το τέρμα αυτό ήταν μόνο η αρχή για τους «ερυθρόλευκους». Στο 68' ο Μήτρογλου με κοντινή κεφαλιά, μετά από ασίστ του Τσόρι, έκανε το 1-2, ενώ στο 73' ο Σαβιόλα αφού πήρε την μπάλα μετά από προσπάθεια του Μήτρογλου και… κατά λάθος ασίστ του Φερνάντες, έγραψε το 1-3 με σουτ εντός περιοχής. Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε ο Βάις στο 88' μετά από εξαιρετική προσπάθεια, καθώς έτρεξε όλο το γήπεδο και σούταρε υπέροχα.<br /><br />Νωρίτερα πάντως και συγκεκριμένα στο 74', ο Πλατανιάς δικαίως διαμαρτυρήθηκε για χέρι του Μανιάτη, που ο διαιτητής δεν είδε.<br /><br /><strong>Πλατανιάς (Μαρίνος Ουζουνίδης)</strong>: Γεωργαλλίδης, Φάισκα, Ζουμπουλάκης, Φερνάντες , Ράφαελ, Αγκιλέρα, Τέτε (77’ Μπέριαν), Μπέλιτς (88’ Πόποβιτς), Τόρες, Στόλερ, Μοράλ (64’ Γουνδουλάκης)<br /><br />Στον πάγκο: Περιστερίδης, Κάστελς, Ιντζίδης, Δημήτρης<br /><br />Κίτρινες: Τόρες (24’), Ζουμπουλάκης (38’), Τετέ (44΄), Μοράλ (52΄), Φερνάντες (62’).<br /><br /><strong>Ολυμπιακός (Μίτσελ)</strong>: Ρομπέρτο, Εντινγκά (46’ Κάμπελ), Μανωλά, Παπαδόπουλος (65’ Μανιάτης), Παπάζογλου, Σάμαρης, Σαλίνο, Φουστέρ (46’ Ντομίνγκεζ), Βάις, Σαβιόλα, Μήτρογλου<br /><br />Στον πάγκο: Μέγερι, Μεντζανί, Σιόβα και Ολαϊτάν<br /><br />Διαιτητής: <strong>Απόστολος Αμπάρκιολης</strong></p>