Ο θρίαμβος του Αρη (video)

<p>Έγινε η πρώτη ομάδα που παίρνει διπλό επί ισπανικού εδάφους, επικρατώντας με 3-2 στη Μαδρίτη της Ατλέτικo, για τη φάση των ομίλων του Europa League. </p>
<p>Η παρέα του Αγουέρο, του Φορλάν και των άλλων αστέρων υποτάχτηκε στην ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ.</p>
<p>Το σκορ άνοιξαν οι «κίτρινοι» μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα. Ο Ντε Χέα δεν μπλόκαρε την μπάλα στην έξοδό του, ο Μενδρινός το εκμεταλλεύτηκε, σούταρε, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και ο Κόκε που ακολουθούσε με σουτ στην κίνηση έκανε το 0-1.</p>
<p>Στο 11ο λεπτό οι "ροχιμπλάνκος" έκρυψαν την μπάλα έξω από την περιοχή και ο Σιμάο την έστειλε στο δοκάρι πριν ο Φορλάν με πλασέ από τη μικρή περιοχή ισοφαρίσει σε 1-1. </p>
<p>Στη συνέχεια οι Ισπανοί κατάφεραν την ανατροπή. Ο Αγουέρο με ωραίο πλασέ στο 16΄ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σιφάκη, κάνοντας το 2-1.</p>
<p>Στο δεύτερο μέρος η Ατλέτικο πίεσε, αλλά ο Άρης ήταν εκείνος που σκόραρε. 51ο λεπτό ο Λαζαρίδης προωθήθηκε σε εκτέλεση κόρνερ του Μενδρινού και ο Ντομίνγκες τον ανέτρεψε. Ο Ιβάν Μπόμπεκ έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Κόκ έκανε το 2-2.</p>
<p>Λίγα λεπτά πριν το τέλος οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο θαύμα στο 81ο λεπτό, και μετά από διαδοχικές αποκρούσεις των παικτών της Ατλέτικο στη γραμμή τέρματος, η μπάλα έφτασε στον Λαζαρίδη, ο οποίος έγραψε το ιστορικό 2-3. </p>
<p><strong>Οι συνθέσεις των ομάδων</strong></p>
<p><strong>Ατλέτικο Μαδρίτης (Κίκε Φλόρες ):</strong> Ντε Χέα, Αντόνιο Λόπεθ (Μέριδα 86'), Σουάρεθ, Τιάγκο (Ραούλ Γκαρσία 86'), Γκοντίν, Ουιφαλούσι, Ντομίνγκεζ, Ρέγες, Σιμάο (Τιάγκο Κόστα 74'), Φορλάν, Αγουέρο.</p>
<p><strong>Άρης  (Έκτορ Κούπερ):</strong> Σηφάκης, Οριόλ, Τόχα, Μίσελ, Λαζαρίδης, Βανγκέλι, Φατί, Μενδρινός (Καζναφέρης 72'), Χαβίτο, Κόκε (Πρίττας 77'), Τσέζαρεκ (Ρουίς 83').</p>