Καλαφατάκης: Καταστροφικό το δεύτερο δεκάλεπτο

Στο κακό δεύτερο δεκάλεπτο της ομάδας του (19-5 επιμέρους υπέρ του Αρη) στάθηκε ο τεχνικός του ΑΓΟΡ, Γιώργος Καλαφατάκης, μετά την ήττα στο Παλέ."Έγινε ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι, δεν είχε πολύ μεγάλο σκορ, αλλά είχε μαγάλο ενδιαφέρον. Πιστεύω πως το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για μας. Στα τελευταία τρία λεπτά παρότι παίξαμε με δυο χειριστές για καλύτερη δημιουργία, για καλύτερη κυκλοφορία και καλύτερη άμυνα, κάναμε δυο λάθη στην επαναφορά και μας έμεινε η μπάλα στα χέρια ενώ ελέγχαμε το παιχνίδι αφού προηγηθήκαμε και με τρεις πόντους. Όταν φτάνεις το παιχνίδι εκεί το άγχος και η πίεση μεταφέρονται στον γηπεδούχο, για κάποιον ανεξήγητο λόγο όμως δεν μπορέσαμε να επιβάλλουμε το παιχνίδι μας. Πήρα τρία τάιμ άουτ για επιθέσεις σε μισό γήπεδο και δεν κάναμε τίποτα απ’ όσα είπαμε", σχολίασε αρχικά ο κόουτς των Κρητικών και συνέχισε…

"Αν και ήμασταν καλοί στα ριμπάουντ, ο Άρης μας πήρε οκτώ επιθετικά, τα δυο εκ των οποίων στο τέλος μας κόστισαν. Δεν είχαμε πολλές ασίστ όπως και ο Άρης στοιχείο που φανερώνει το άγχος, το οποίο υπήρχε καθώς ήταν πολύ σημαντικός αγώνας και για τις δυο ομάδες. Ό,τι έγινε, έγινε, πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά γιατί έχουμε μπροστά μας έναν πολύ σημαντικό αγώνα με τον Απόλλωνα Πατρών στην έδρα μας. Είχαμε τα τρία από τα τελευταία τέσσερα παιχνίδια εκτός έδρας αλλά έχουμε πολύ δρόμο ακόμη μπροστά μας για να εξασφαλίσουμε την παραμονή και να κοιτάξουμε ψηλότερα. Θα πρέπει να διορθώσουμε τα λάθη μας. Το μπάσκετ είναι ένα παιχνίδι λαθών".