Ακάθεκτη η Νέα Κηφισιά, 64-60 τον Πανιώνιο

Την εξαιρετική της πορεία στην Α1 συνέχισε η Νέα Κηφισιά, που επικράτησε με 64-60 του Πανιωνίου στο Ζηρίνειο στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής, πετυχαίνοντας την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα! 10-7 για τους νεοφώτιστους, 13-4 για τους κυανέρυθρους.Βασίλιεβιτς (15 π.) και Κρόκερ (13 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Παπαθεοδώρου.

ΜακΚόλουμ (19 π.), Μίλμπουρν (15 π.) και Κάρτερ (13 π.) διακρίθηκαν από το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα του αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με +6 (16-10), στο 8′. Με τους Κάρτερ και Σκορδίλη, ο Πανιώβνιο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με +4 (20-16).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ισοφαρίζοντας σε 20-20, στο 14′. Σε εκείνο το σημείο, οι κυανέρυθροι αντέδρασαν και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με +3 (26-23) στο 16′.

Ωστόσο, η ομάδα της Κηφισιάς αύξησε την πίεση της στην άμυνα, πήρε το προβάδισμα με 29-28 στο 18′ και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +6 (36-30).

Το συγκρότημα του Παπαθεοδώρου ξεκίνησε δυνατά το τρίτο δεκάλεπτο και ξέφυγε με +7 (40-33), στο 32′, αλλά η ομάδα της Νέας Σμύρνης απάντησε με επιμέρους 9-2, ισοφαρίζοντας σε 42-42 στο 28′.

Με τους Κακιούζη και Βασίλιεβιτς, η Νέα Κηφισιά έτρεξε σερί 5-0 και ξέφυγε με +5 (47-42), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Δυο τρίποντα του ΜακΚόλουμ στο 32′ και στο 33′ χάρισαν και πάλι την πρωτοπορία στους κυανέρυθρους με 50-49, με τον αμερικανό γκαρντ να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό, αφού στο 37′ έδωσε… αέρα +3 στην ομάδα του (54-51).

Με τους Κρόκερ και Τσαλδάρη, οι νεοφώτιστοι πέρασαν και πάλι μπροστά (55-54), ενώ ο Λιακόπουλος έβαλε το καλάθι που έδωσε ένα τέλος στις εναλλαγές του σκορ, απαντώντας σε αυτό του Μίλμπουρν (57-56).

Ο Μπάρλος, με τέσσερις πόντους στο πιο κρίσιμο σημείο, έδωσε… αέρα +4 στους γηπεδούχους (61-57) στο 39′. Στην συνέχεια, ο Μπατής έχασε δύο βολές, με το σκορ να είναι στο 62-59 και λιγότερο από 20″ για το τέλος.

Ο Βασίλιεβιτς ευστόχησε στις δικές του (64-59) και ο Κάρτερ με 1/2 απλά διαμόρφωσε το τελικό 60-64.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 20-10, 11-12, 17-18.

ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 15 (2), Λιακόπουλος 4, Κρόκερ 13, Κομποδιέτας, Ψαθάς 6, Γκάρετ 5, Γουντς 2, Τσαλδάρης 4, Αντεγκμπόγε 4, Κακιούζης 4, Μπάρλος 7.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 19 (2), Κάρτερ 13 (2), Μίλμπορν 15 (2), Αθανασούλας, Μπατής 2, Σκορδίλης 7, Λάνγκφορντ, Μισέλ 2, Σίμτσακ, Κυρίτσης 2, Σαλούστρος.