Ανετα η Βαλένθια, 5-0 την Μπέτις

Η Βαλένθια δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας, Μπέτις, επικρατώντας άνετα με 5-0 στο Estadio de Mestalla, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Primera Division.Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα και σε διάστημα τριών λεπτών (41′ – 44′) κατάφεραν να πετύχουν δύο τέρματα.

Ο Ματιό άνοιξε το σκορ στο 41′, με τον Αλκαθέρ να σκοράρει στο 44′ και να στέλνει τις Νυχτερίδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 2-0.

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Πίτσι να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και να πετυχαίνει άλλα τρία τέρματα.

Στο 62′, ο Φεγκουλί έκανε το 3-0, ενώ έξι λεπτά μετά ο Αλκαθέρ, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Το… κερασάκι στην τούρτα για την Βαλένθια έβαλε ο Βάργκας στο 79′, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής: