Διπλό και δεύτερη θέση για Ηρακλή, ήττα για Νίκη Βόλου

Ο Ηρακλής έφυγε από την Δράμα με το διπλό, εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Νίκης Βόλου στην Ζάκυνθο και πέρασε στην δεύτερη θέση του 2ου ομίλου της Football League. Σπουδαία διπλά για Παναιγιάλειο και Αναγέννηση Καρδίτσας.Ο Ηρακλής επικράτησε με 2-0 της Δόξας στην Δράμα και επανήλθε στη δεύτερη θέση του 2ου ομίλου. Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ μέτριο, ωστόσο ο Γηραιός βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με εκπληκτικό εναέριο πλασέ του Ζαχόρα στο 6′.

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο ίδιος παίκτης έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Τάι με ωραίο πλασέ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του Ογιος, η οποία τελείωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Παπαστεριανού στο 70′.

Στον κάλαθο των αχρήστων πέταξε τη νίκη επί του Ηρακλή η Νίκη Βόλου, καθώς ηττήθηκε 2-0 από την Ζάκυνθο και πλέον νιώθει καυτή την ανάσα της Αναγέννησης Καρδίτσας.

Η ομάδα του Κολονέλο προηγήθηκε μόλις στο 4′ με κεφαλιά του Μπίρη και… ξαναχτύπησε στο αντίστοιχο χρονικό σημείο του δευτέρου ημιχρόνου με σουτ του Σκαθαρούδη, ενώ κλείδωσε τη νίκη στο 71′, όταν ο Ταβάρε αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Μία πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να μπει στα πλέι οφ σημείωσε η Αναγέννηση Καρδίτσας, η οποία επικράτησε με 2-0 του Πιερικού στην Κατερίνη.

Επειτα από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, όπου οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι και είχαν ένα ακυρωθέν γκολ, η ομάδα του Θεοδοσιάδη άνοιξε το σκορ στο 52′ με τακουνάκι του Οικονόμου και κλείδωσε τους τρεις βαθμούς με τον Χλωρό στο 80′.

Στον 1ο όμιλο ο Παναιγιάλειος νίκησε με 1-0 εκτός έδρας τον Φωκικό και μπήκε για τα καλά στο κόλπο των πλέι οφ, όπως και ο Φωστήρας ο οποίος επικράτησε με 1-0 του ΑΟ Χανιά στην Κρήτη.

Ο Αχαρναϊκός πήρε το τρίποντο κόντρα στον Αστέρα Μαγούλας (1-0) και η Γλυφάδα έφυγε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας μετά το 3-1 επί του Βύζαντα Μεγάρων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής:
1ος όμιλος
Σάββατο (15/2)
Επισκοπή – Καλλιθέα 0-1 (26′ Ρόχας)

Κυριακή (16/2)
Βύζας Μεγάρων – ΑΟ Γλυφάδα 1-3 (11′ Παπαδημητρίου – 30′ Ραχίμ, 41′ Δωροβίνης, 64′ Ταμπάκης)
Αχαρναϊκός – Αστέρας Μαγούλας 1-0 (39′ Ντος Σάντος)
Φωκικός – Παναιγιάλειος 0-1 (66′ Χρυσοφάκης)

Καβάλα – Βατανιακός 0-0

Πιερικός – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-2 (52′ Οικονόμου, 80′ Χλωρός)
Εθνικός Γαζώρου – Αναγέννηση Γιαννιτσών 3-0 (25′ Μπουντίνοφ, 62′ Γαϊδαρτζής, 85′ Κωνσταντινίδης)
Τύρναβος – Αιγινιακός 1-2 (47′ Γεωργίου – 10′ Χατζής, 29′ Κουτσοσπύρος)
Δόξα Δράμας – Ηρακλής 0-2 (6′ Ζάχορα, 52′ Τάι)
Ζάκυνθος – Νίκη Βόλου 2-0 (4′ Μπίρης, 50′ Σκαθαρούδης)

16:00 ΑΟ Κασσιόπη – Απόλλων Καλαμαριάς