Διπλό στη Βερόνα η Τορίνο

Με διπλό πέρασε από τη Βερόνα η Τορίνο, επικρατώντας και μάλιστα με ανατροπή 3-1 της Ελλάς Βερόνα στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής στη Serie A!Με τη νίκη αυτή το Τορίνο "έπιασε" την Ελλάς και την Πάρμα στην 6η θέση και πλέον κάνει όνειρα για… Europa.

Η Βερόνα άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τόνι, αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η Τορίνο, όχι απλώς και μόνο αντέδρασε, αλλά μέσα σ’ ένα δεκάλεπτο πέτυχε τρία γκολ! Στο 50ό λεπτό ο Ιμόμπιλε ισοφάρισε, μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Τσέρτσι έφερε… τούμπα το ματς, ενώ στο 61′ ο Ελ Καντουρί διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής:
Παρασκευή (14/2)
Μίλαν – Μπολόνια 1-0 (86′ Μπαλοτέλι)

Σάββατο (15/2)
Φιορεντίνα – Ιντερ 1-2 (46′ Κουαδράδο – 34′ Παλάσιο, 65′ Ικάρντι)

Κυριακή (16/2)
Κατάνια – Λάτσιο 3-1 (1′ Ιζκο, 48′ Σπόλι, 58′ Περούτσι – 45’+1′ Μάουρι)
Κάλιαρι – Λιβόρνο 1-2 (64′ Νενέ – 44′ Εμερσον, 53′ πέν. Παουλίνιο)
Αταλάντα – Πάρμα 0-4 (6′ Μολινάρο, 74′ αυτ. Μπεναλουάνε, 77′ Κασάνο, 90’+3′ Σκελότο)
Τζένοα – Ουντινέζε 3-3 (45’+1′ Κονατέ, 69′, 79′ Τζιλαρντίνο -  35′ Μπάστα, 40′ Φερνάντες, 48′ πέν. Μουριέλ)
Σασουόλο – Νάπολι 0-2 (37′ Ντζεμαϊλί, 56′ Ινσίνιε)
Γιουβέντους – Κιέβο Βερόνα 3-1 (17′ Ασαμόα, 29′ Μαρκίζιο, 58′ Γιορέντε – 51′ αυτ. Κάσερες)
Ρόμα – Σαμπντόρια 3-0 (44′, 57′ Ντέστρο, 54′ Πιάνιτς)

Δευτέρα (17/2)
Ελλάς Βερόνα – Τορίνο 1-3 (37′ πέν. Τόνι – 50′ Ιμόμπιλε, 53΄Τσέρτσι, 61′ Ελ Καντουρί)