Βήμα πρόκρισης για Γιούβε, Φιορεντίνα, Βαλένθια, Ντνίπρο και ΑΖ

Βήμα πρόκρισης στην φάση των 16 του Europa League έκαναν οι Γιουβέντους, Φιορεντίνα, Βαλένθια, Ντνίπρο και ΑΖ. Οι αναμετρήσεις Ανζί – Γκενκ και Τσορνομόρετς Οντέσα – Λιόν ολοκληρώθηκαν ισόπαλες με 0-0.Με το πρώτο γκολ του Πάμπλο Οσβάλντο, η Γιουβέντους έγινε η πρώτη γηπεδούχος που σκοράρει σε ευρωπαϊκή διοργάνωση στο 2014 και τελικά επικράτησε με 2-0 της Τράμπζονσπορ στο Τορίνο, κάνοντας βήμα πρόκρισης.

Θυμίζουμε πως και στα τέσσερα ματς του Champions League νίκησε ο φιλοξενούμενος με τον γηπεδούχο να μην σκοράρει, ενώ όσον αφορά στην Γιούβε, το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Πολ Πογκμπά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο στην Δανία, όπου η Φιορεντίνα νίκησε με 3-1 την Εσμπιεργκ και είναι με το ένα πόδι στους 16, ενώ μεγάλη νίκη με 2-0 πήρε η Βαλένθια επί της Ντινάμο Κιέβου στην Λευκωσία (λόγω των επεισοδίων στην Ουκρανία).

Ο Βάργκας άνοιξε το σκορ στην Κύπρο στο 79′ και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Φεγκουλί στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Ράμος πήρε μία μικρή… εκδίκηση από την Τότεναμ, αφού με εκτέλεση πέναλτι του Κονοπλιάνκα η Ντνίπρο επικράτησε με 1-0 των Πετεινών.

Τέλος, προβάδισμα πρόκρισης πήρε και η Αλκμααρ, που επικράτησε με 1-0 της Σλόβαν Λίμπερετς στην Τσεχία. Ο Βιεργκέβερ έδωσε το διπλό στους ολλανδούς, με γκολ στο 89′.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα των αγώνων της Πέμπτης (20/2) για την φάση των 32:
Ανζί – Γκενκ 0-0
Γιουβέντους – Τραμπζονσπόρ 2-0 (16′ Οσβάλντο, 90’+4′ Πογκμπά)
Εσμπιεργκ – Φιορεντίνα 1-3 (10′ Πούσιτς – 9′ Μάτρι, 15′ Ιλιτσιτς, 37′ πέν. Ακουιλάνι)
Ντνίπρο – Τότεναμ 1-0 (81′ πέν. Κονοπλιάνκα)
Σλόβαν Λίμπερετς – ΑΖ Αλκμααρ 0-1 (89′ Βιεργκέβερ)
Ντιναμό Κιέβου – Βαλένθια 0-2 (79′ Βάργκας, 90’+1′ Φεγκουλί)
ΠΑΟΚ – Μπενφίκα 0-1 (59′ Λίμα)
Τσορνομόρετς Οντέσα – Λιόν 0-0
22:05 Μπέτις – Ρούμπιν Καζάν
22:05 Λάτσιο – Λουντογκόρετς Ράζγκραντ
22:05 Βικτόρια Πλτσεν – Σαχτάρ Ντόνετσκ