Με ανατροπή η Παναχαϊκή, 3-2 την Κηφισιά

Την πέμπτη νίκη της στην Α1 ανδρών πέτυχε η Παναχαϊκή και μάλιστα με φοβερή ανατροπή στο ντέρμπι με την Κηφισιά. Η ομάδα του Γιώργου Λυκούδη παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ νίκησε με 3-2 σετ και πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς που την φέρνουν ισόβαθμη με τη Νίκη Αιγινίου στην 11η θέση της βαθμολογίας αναπτερώνοντας τις ελπίδες για παραμονή μέσω των πλέι άουτ. Αντίθετα, η Κηφισιά δε μπόρεσε να διατηρηθεί με τον Εθνικό στην κορυφή της βαθμολογία. Υποχώρησε στη δεύτερη θέση μαζί με Ολυμπιακό και Φοίνικα, όπου υπάρχει τριπλή ισοβαθμία αλλά η Κηφισιά έχει πλεονέκτημα στην τριπλή ισοβαθμία.

Η Κηφισιά για δεύτερη φορά μέσα στο εφετινό πρωτάθλημα χάνει αγώνα ενώ προηγήθηκε 2-0 σετ. Η πρώτη ήταν στο Βραχάτι με τον Παμβοχαϊκό την 7η αγωνιστική, ωστόσο, η ομάδα των βορείων προαστίων είναι η μοναδική μέσα στο πρωτάθλημα που σε εννέα εκτός έδρας αγώνες έχει επτά νίκες και δύο ήττες με 3-2 σετ.

Επίσης, η ανατροπή που σημειώνει η Παναχαϊκή από 0-2 σετ είναι η τρίτη μέσα στο φετινό πρωτάθλημα μετά την εκτός έδρας νίκη της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ με 3-2 την 4η αγωνιστική και το 3-2 του Παμβοχαϊκού επί της Κηφισιάς με 3-2 για την 7η αγωνιστική.

Στο πρώτο σετ η Κηφισιά πέτυχε μεγάλη ανατροπή καθώς βρέθηκε πίσω ακόμα και -9 πόντους (17-8). Η Παναχαϊκή ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα με σερβίς και μπλοκ και πήρε προβάδισμα 7-3, ενώ στο 12-7 έκανε σερί 3-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στο 15-7. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ είχαμε νταμπλ σκορ (16-8) με τους Ρουμελιώτη και Γκοτς να «πυροβολούν» από την επίθεση. Η μέγιστη διαφορά έφτασε στο 17-8 και από εκεί και πέρα η Παναχαϊκή έπαθε μπλακ άουτ. Η είσοδος των Κούνα, Ρούση που έκαναν φλοτ σέρβις πάνω στον Γκοτς χάλασαν την υποδοχή των γηπεδούχων και η Κηφισιά μείωσε με τρία μεγάλα σερί. Πρώτα με 4-0 μετέτρεψε το 18-10 σε 18-14, ενώ στο 19-14 έκανε νέο σερί 3-0 και μείωσε σε 19-17. Στο 22-19 η ομάδα των βορείων προαστίων έκανε το τρίτο σερί με 5-0 και έφτασε και σε σετ μπολ με 24-22. Η Παναχαϊκή ισοφάρισε 24-24 και πέρασε και για μία φορά μπροστά με 26-25 αλλά η Κηφισιά τελείωσε το σετ με 30-28 λάθος επίθεση του Μπρίνγκμαν, ενώ στο 28-28 είχε κάνει άουτ επίθεση ο Σαρικεϊσογλου παγώνοντας τους πατρινούς.

Με ανεβασμένη ψυχολογία μπήκε στο δεύτερο σετ η Κηφισιά, αντίθετα οι πατρινοί έδειχναν εκνευρισμένοι από την απώλεια του 1ου σετ. Το αρχικό 6-3 για την Παναχαϊκή έγινε 10-8 για την Κηφισιά ενώ η διαφορά ανέβηκε στο +3 (15-12) και στο +5 (18-13). Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά και στο +7 (23-16) την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος για το 2-0 σετ με 25-18.

Οι πατρινοί έπαιξαν τα ρέστα τους από το τρίτο σετ όταν ο Πεφάνης πήρε τη θέση του κακού στην υποδοχή Γκοτς και ο Βλαχοστάθης στη θέση του Παναγιώτη Ρουμελιώτη. Κυρίως ο Πεφάνης που κράτησε την υποδοχή άλλαξε την εικόνα της Παναχαϊκής και άρχισε η μεγάλη αντεπίθεση για την ανατροπή. Από το 8-8 με δύο μπλοκ του Μπρίνκμαν η Παναχαϊκή πέρασε μπροστά 10-8 και στο 15-13 έκανε σερί 3-0 για το 18-13 κρίνοντας ουσιαστικά το σετ για την ομάδα του Γιώργου Λυκούδη.

Η Κηφισιά προηγήθηκε 6-4 στο τέταρτο σετ αλλά η Παναχαϊκή με σερί 5-0 πέρασε μπροστά 9-6. Η Κηφισιά αντέδρασε για τελευταία φορά όταν μείωσε σε 11-9 και ισοφάρισε 14-14. Στο 15-15, όμως, οι πατρινοί έκαναν σερί 5-0 και ξέφυγαν με 20-15 βάζοντας τις βάσεις για την ισοφάριση όπως και έγινε αφού το σετ κρίθηκε με 25-19 και έγινε το 2-2.

Στο πέμπτο σετ ήταν η σειρά της Παναχαϊκής να μπει με πολύ καλή ψυχολογία και με σερβίς του Μπρίνγκμαν να προηγηθεί 5-0. Ο Καναδός έχασε το σερβίς και η Κηφισιά μείωσε σε 5-1. Η Παναχαϊκή προηγήθηκε και 9-4 αλλά η Κηφισιά με σερί 5-0 ισοφάρισε 9-9 και μάλιστα προηγήθηκε και 12-11. Ομως, οι πατρινοί ισοφάρισαν με τον Ρουμελιώτη και στο σερβίς πήγε ο Μπρίνγκμαν που με σερί και απίστευτη άμυνα του ίδιου του Καναδού στο 13-12 βγήκε κόντρα επίθεση με τον Πεφάνη και ο αγώνας τελείωσε με άουτ σερβίς του Ρούσση.

Tα σετ: 28-30, 18-25, 25-18, 25-19, 15-13.

Παναχαϊκή (Γιώργος Λυκούδης): Γκοτς 8 (7/11 επ, 1 άσσος, 43% υπ – 21% άριστες), Σαρικεΐσογλου 14 (12/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ – 39% άριστες), Λιβαθηνός 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπρίκμαν 11 (4/14 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν 24 (20-41 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρουμελιώτης Π 7 (4/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 29% υπ – 11% άριστες), Ντονάς, Χριστιάς, Βασιλάκος, Πεφάνης 8 (7/12 επ, 1 άσσος, 42% υπ – 33% άριστες), Βλαχοστάθης 5 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

ΑΟ Κηφισιάς (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (3 άσσοι), Κόβαλτσουκ 6 (6/15 επ), Ντε Σόουζα 24 (19/28 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ – 26% άριστες), Πρωτοψάλτης 16 (14/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62% υπ – 43% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (6/12 επ, 2 μπλοκ), Μουρούτης 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 67% υπ – 50% άριστες), Σουλτανόπουλος 3 (3 μπλοκ), Κούνας, Ρούσσης 1 (1 άσσος), Κάπελλας, Γιοβάνοβιτς 2 (2/8 επ).