Χαρακίρι η Εφές, διπλό η Μπάρτσα

Σεμινάρια για πώς να χάσεις ένα δικό σου παιχνίδι έδωσε η Εφές του Βαγγέλη Αγγέλου, που κάνοντας… χαρακίρι στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ηττήθηκε με 84-89 από την Μπαρτσελόνα στην Πόλη στη διάρκεια της παράτασης.Η ομάδα του Αγγέλου ήταν στο +7 τρία λεπτά πριν από το τέλος και στο +3 στα 3"… κι όμως κατάφερε να φύγει σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο.

Ο Γκόρντον έκανε φάουλ στο 1" κι ενώ ο Ολεσον δεν είχε άλλη επιλογή από το να σουτάρει από τη σέντρα. Ο Ολεσον ευστόχησε στην 1η βολή, αστόχησε στη 2η και ο Ντόρσεϊ με φόλοου έγραψε το 75-75, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί, με τη ψυχολογία υπέρ της, η Μπάρτσα δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει στη νίκη με και να διατηρήσει το αήττητο (8-0). Στο 2-6 η Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 9-16, 22-15, 27-22, παρ. 9-14.