Μπορούσε αλλά…

<p>Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να πετύχει το θαύμα στην Λισαβόνα καθώς ενώ πάλεψε το ματς για 70 λεπτά σε εκείνο το σημείο έμεινε με δέκα παίκτες και δέχτηκε και το πρώτο γκολ με αποτέλεσμα να ηττηθεί από την Μπενφίκα με 3-0.</p>
<p>Η αναμέτρηση ξεκίνησε όπως αναμενόταν. Με τον ΠΑΟΚ δηλαδή να περιμένει την Μπενφίκα πίσω από το κέντρο και να προσπαθεί να βγει στις αντεπιθέσεις. Οι Πορτογάλοι πίεσαν έκαναν ευκαιρίες αλλά ο Δικέφαλος όσο περνούσε ο χρόνος έδειχνε να το πιστεύει όλο και περισσότερο ότι μπορεί να διεκδικήσει την πρόκριση. Η τύχη μάλιστα του έπαιξε πολύ ύπουλο παιχνίδι στο 14΄ όταν ο Ο Λούκας έκανε το μακρινό σουτ, ο Αρτούρ έχασε αρχικά την μπάλα, η οποία πήγαινε προς τα δίχτυα, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Μπενφίκα μπλόκαρε τελικά πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή σε μία φάση πολύ δύσκολη για τον επόπτη.</p>
<p>Η Μπενφίκα ουσιαστικά απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες στο 33΄. Ο Καρντόσο εκτέλεσε το φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά γιατί βρήκε σε παίκτη της Μπενφίκα δίπλα στο τοίχος των παικτών του Δικεφάλου»και ο Γλύκος τελευταία στιγμή απομάκρυνε την μπάλα με εντυπωσιακό τρόπο.</p>
<p>Το ημίχρονο έληξε 0-0 ωστόσο αυτό που κέρδισαν οι παίκτες του Δικεφάλου ήταν αυτοπεποίθηση και πίστη Ότι μπορούν να τα τα καταφέρουν.</p>
<p>Ο Χουμπ Στέφενς στο δεύτερο 45λεπτο έβγαλε τον μέτριο Ολίσε και πέρασε στην θέση του τον Στοχ με τον ΠΑΟΚ με ανεβασμένη ψυχολογία να παίζει στο δεύτερο ημίχρονο και να έχει κερδίσει μέτρα και κατοχή μπάλα. Ωστόσο στο 53΄ έχασε μία απίστευτη ευκαιρία! Ο Λίνο εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Κατσουράνης πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Μαντούρο παρότι έβαλε την προβολή στο δεύτερο δοκάρι, δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!</p>
<p>Ωστόσο ύστερα από αυτήν την φάση ο ΠΑΟΚ άρχιζε να χάνει την αυτοσυγκέντρωση του και τα μέτρα που είχε κερδίσει νωρίτερα. Ο αγώνας συνέχισε με αρκετές μονομαχίες στο κέντρο και μέχρι την στιγμή που σημάδεψε το παιχνίδι.</p>
<p>Στο 69΄ο Κατσουράνης έκανε φάουλ σε τελευταίο παίκτη και πήρε κόκκινη κάρτα. Στην εκτέλεση φάουλ ήρθε το γκολ για την Μπενφίκα. Ο Γκαϊτάν στο 70΄ εκτέλεσε αριστοτεχνικά το φάουλ και η μπάλα πήγε στα δίχτυα αφήνοντας τον Γλύκο άγαλμα.</p>
<p>Εκεί τελείωσε το παιχνίδι… Ο ΠΑΟΚ με αριθμητικό μειονέκτημα και τα φτερά του κομμένα ήθελε δύο γκολ για να περάσει. Στο 78΄ήρθε και το δεύτερο γκολ ξανά με στημένο. Και τι στημένο. Εκτέλεση πέναλτι από τον Λίμα μετά από χέρι του Μαντούρο μέσα στην περιοχή…</p>
<p>H oμάδα του Στέφενς εκεί εγκατέλειψε το παιχνίδι και ήρθε και το τρίτο γκολ από τον Μάρκοβιτς στο 79΄.</p>
<p>Το κλίμα ήταν βαρύ έγινε ακόμα πιο βαρύ με την περίεργη απόφαση του στο τέλος όταν έκανε αλλαγή στην αλλαγή τον Στοχ αντί του Νίνη με τον Σλοβάκο να απορεί για την απόφαση του προπονητή του. Με τον Στοχ βέβαια να είναι ανύπαρκτος.</p>
<p>Εκπληκτική η παρουσία των οπαδών του ΠΑΟΚ που κέρδισαν την μάχη της κερκίδας και δεν σταμάτησαν να φωνάζουν ακόμα και όταν όλα είχαν κριθεί…</p>