Τρομερός ο ΜακΚόλουμ, διπλό στα Ιλίσια ο Πανιώνιος

Με τον Λάντον Μίλμπουρν να εκρήγνυται στην 4η περίοδο και τον Έρικ ΜακΚόλουμ να είναι ο πιο σταθερός παίκτης του Πανιωνίου από την αρχή έως το τέλος του ματς με τον Ηλυσιακό, οι "κυανέρυθροι" νίκησαν 73-87 στα Ιλίσια, για την 20η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.
Στο ντεμπούτο του Τζίμη Κουστένη, στον πάγκο του Ηλυσιακού, οι γηπεδούχοι έκαναν την έκρηξη τους στη β’ περίοδο (του επί μέρους 33-17), με τους Λάντον Μίλμπουρν (22π.) και Έρικ ΜακΚόλουμ (27π.) να αναλαμβάνουν τη συνέχεια και να οδηγούν τον Πανιώνιο στο 73-87.

Ο Έρικ ΜακΚόλουμ έφτασε το 38 στο σύστημα αξιολόγησης, μετά τους 27 πόντους που σκόραρε στα Ιλίσια, σε 32.43” συμμετοχής. Είχε 4/8 διπ., 4/7 τριπ. και 7/8 βολές, 5 ριμπ., 5 κλέψ., 5 ασίστ και 3 λάθη, ενώ κέρδισε 9 φάουλ.

Τα 24 λάθη των γηπεδούχων δεν επέτρεψαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο. Τα 15 από αυτά ήταν κλεψίματα του Πανιωνίου που είχε και μεγαλύτερη ισορροπία στα σουτ (20/34 διπ., 11/27 τριπ. vs. 18/39 διπ. και 6/14 τριπ., ενώ οι βολές ήταν 14/17 και 19/24).

Ο Ηλυσιακός προηγήθηκε στο ημίχρονο και ήταν ανταγωνιστικός μέχρι τις αρχές της τελευταίας, ωστόσο ο Πανιώνιος σε εκείνο το σημειό έσφιξε την άμυνά του και έφτασε σε ένα ακόμα διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 44-38, 59-59, 73-87.