Γλίτωσε το… έμφραγμα ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε με τη φωτιά, αλλά τελικά δεν… κάηκε στο εντός έδρας παιχνίδι με τα Τρίκαλα, το οποίο παρά τις εκκλήσεις του Πρέλεβιτς για μαζική παρουσία στο Παλατάκι, παρακολούθησαν περίπου 2000 φίλοι του Δικεφάλου. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου (που σήμερα έχει τα 65α γενέθλιά του) νίκησε με 82-77 τους μαχητικούς Θεσσαλούς.Μ’ αυτή τη νίκη και σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΝΚ από τον Ικαρο, ο ΠΑΟΚ ουσιαστικά "καπαρώνει" την 4η θέση της βαθμολογίας. Στον αντίποδα, τα Τρίκαλα με 27 πόντους παραμένουν εκτός επικίνδυνης ζώνης, ωστόσο δεν μπορούν -και βάσει προγράμματος- να αισθάνονται άνετα ως προς την παραμονή τους.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ΠΑΟΚ και Τρίκαλα είχαν μεγάλη αστοχία με αποτέλεσμα στο 3′ το σκορ να είναι 2-3. Ο "Δικέφαλος" στη συνέχεια έκανε ένα σερί 5-0, προηγήθηκε με 7-3 και είχε ένα +7 (15-8) στο 7′. Το 17-8 έγινε από τον Μπόγρη (έξι πόντους), ο Μαργαρίτης έκανε το 19-8 και μετά το 21-8 (μετά το 9-8, υπήρξε ένα σερί 12-0 για τον ΠΑΟΚ που βελτιώθηκε αμυντικά). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 23-12.

Ο "Δικέφαλος" στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου πήρε διαφορά 13 πόντων (25-12 και 27-14) ενώ το σκορ ήταν 29-18 στο 14′. Με όπλο τους τα τρίποντα, τα Τρίκαλα μείωσαν σε 30-24 ενώ ο Περούνισιτς (9 πόντους) αργότερα έκανε το 32-27 (στο 14′). Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια "πάτησε" γκάζι, βρέθηκε μπροστά με 40-27 με ένα σερί 8-0 και ο Χαραλαμπίδης έδωσε ένα +14 (43-29). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 47-38 και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 49-38 (πρώτος σκόρερ από τον ΠΑΟΚ ο Μπόγρης με 10 πόντους).

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα μπήκαν καλύτερα και άρχισαν να "ψαλιδίζουν" την διαφορά. Ετσι στο 23′ το σκορ ήταν 52-47 και ο ΠΑΟΚ φαινόταν να μην μπορεί πλέον να παίξει τόσο καλά το πικ εν ρολ όσο έπαιζε προηγουμένως. Ο Μπόγρης (13 πόντους) έκανε το 56-49 ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μετά σε 57-53. Μετά από πανέμορφη ασίστ του Κούπερ, ο Κασελάκης έκανε το 64-53 στο 29′ στο (σερί 7-0 για τον ΠΑΟΚ) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 66-57.

Στο 32′ το σκορ ήταν 68-59 ενώ στη συνέχεια ακολούθησαν χαμένες επιθέσεις για τις δύο ομάδες. Ο Μπόγρης έκλεψε στο 68-60 ενώ ο Κούπερ αργότερα χρεώθηκε με αντιαθλητικό (ο ΠΑΟΚ έχασε την επίθεση)  και ο Νικολόπουλος "έγραψε" το 68-62. Ο Κούπερ ήταν αυτός που έκανε το 70-62 ενώ ο Χαραλαμπίδης διαμόρφωσε το 72-62 στο 36′. Στο 37′ το σκορ ήταν 76-66, ο Εβανς ήταν ο "υπεύθυνος" για το 76-70 ενώ ο Χαραλαμπίδης "έγραψε" το 78-70 στο 39′. Ο Γούινγκ "έγραψε" το 78-75 στα 16” πριν το τέλος. Ο "Μπίδης" έκανε το 80-75 στα 11′ πριν το τέλος και οι φιλοξενούμενοι δεν πρόλαβαν να γυρίσουν το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 23-12, 49-38, 66-57, 82-77

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 9, Κούπερ 5, Χαραλαμπίδης 19 (1), Τσόχλας 3 (1), Τσαιρέλης 12, Δέδας 2, Μαργαρίτης 8, Καλλές, Μπόγρης 17, Κασελάκης 7.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Εβανς 16, Περούνισιτς 11 (3), Γιούινγκ 10 (1), Γιαννακίδης 2, Πέτροβιτς 4 (1), Πορίνι 6, Σαπ 5 (1), Δεληγιάννης, Ματαλόν 13 (1), Φούντας, Πάνος 5, Νικολόπουλος 5 (1).