Νίκη – ανατροπή για τη Γιουνάιτεντ

Το παιχνίδι της Γιουνάιτεντ με την Αστον Βίλα ξεκίνησε με… εναέρια διαμαρτυρία από την πλευρά των οπαδών των "Μπέμπηδων" προς τον Μόγιες (σ.σ: με το σύνθημα "Wrong one – Moyes out") και ολοκληρώθηκε με τη Γιουνάιτεντ να φτάνει σε νίκη – ανατροπή με 4-1. Για ακόμα μια φορά, πάντως και παρά τη μεγάλη έκταση της νίκης η ομάδα του Μόγιες δεν έπεισε με την εμφάνισή της. Μάλιστα μόλις στο 13′ βρέθηκε πίσω στο σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γουέστγουντ, ωστόσο ευτύχησε να ισοφαρίσει στην πρώτη φάση που δημιούργησε με κεφαλιά του Ρούνεϊ στο 20ό λεπτό.

Στο φινάλε του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Μάτα. Ο Ρούνεϊ ευστόχησε στην εκτέλεση, κάνοντας το 2-1.

Στο 57′ ο Μάτα πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Γιουνάιτεντ, διαμορφώνοντας το 3-1, ενώ στις καθυστερήσεις ο Τσικαρίτο διαμόρφωσε το τελικό 4-1.