1-0 ο Ολυμπιακός τα Βριλήσσια

Με κεκτημένη ταχύτητα από το Final 4 της Πύλου, όπου πανηγύρισε την 4η συνεχόμενη κατάκτηση Κυπέλλου μπήκε ο Ολυμπιακός στα πλέι οφ της Α1 Γυναικών, καθώς στον πρώτο ημιτελικό με αντίπαλο τα Βριλήσσια επικράτησε με 3-0.Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη στα δύο πρώτα σετ έκανε εξαιρετική εμφάνιση σε μπλοκ – άμυνα, αλλά και στην επίθεση (σε 62 επιθέσεις δέχθηκε 3 μπλοκ κι έκανε μόλις δύο λάθη) ενώ όταν τα Βριλήσσια επέστρεψαν στο ματς μίλησε η εμπειρία των γηπεδούχων.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός πήρε μια μικρή διαφορά (5-2), η οποία εξανεμίστηκε με τα λάθη που έγιναν στην επίθεση (10-10) όμως οι Κυπελλούχες από ένα σημείο και μετά έπαιξαν εξαιρετικά στο μπλοκ άμυνα και τελειώνοντας τις δικές τους κόντρα επιθέσεις άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά (15-12, 17-13, 20-15) φτάνοντας εύκολα στο 1-0.

Το ίδιο ακριβώς σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο σετ, αφού τα Βριλήσσια ισοφάρισαν 10-10 (από 10-7) με άουτ της Κις, αλλά με λάθος της Ριμπέιρο στην υποδοχή το σκορ έγινε 14-11. Τα Βριλήσσια στο 14-12 καστο 15-13 είχαν τις κόντρα επιθέσεις για να μειώσουν, ωστόσο δεν τα κατάφεραν και ο άσος της Κοσμά έκανε το 17-13.

Τα Βριλήσσια επέστρεψαν στο παιχνίδι όταν με κόντρα της Χαντάβα κι άσο της Ριμπέιρο μείωσαν σε 19-18, όμως μόλις ισοφάριζαν έδιναν και πάλι αέρα στον Ολυμπιακό (21-18, 21-21) που έφτασε σε σετ μπολ (24-21) και έκανε το 2-0 με υπέρβαση της Ριμπέιρο.

Το τρίτο σετ ήταν μια εντελώς διαφορετική ιστορία, καθώς λίγο η κόπωση του Ολυμπιακού (9 λάθη στα δύο πρώτα σετ, 7 μόνο στο τρίτο), λίγο η βελτίωση των Βριλησσίων και το ματς έγινε πραγματικό ντέρμπι.

Τα Βριλήσσια είχαν σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 12-13, που έγινε 15-13 για τον Ολυμπιακό, αλλά οι φιλοξενούμενες απάντησαν με την Τουριάφ κι έτρεξαν ένα σερί 0-5 για το 15-18!

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει 20-20 (άουτ Ριμπέιρο) και να προηγηθεί 23-21 με την καταπληκτική Κατερίνα Γιώτα, όμως η Τουριάφ έφερε το ματς στα ίσια (23-23) κι άρχισε το θρίλερ.

Τα Βριλήσσια έχασαν 6 σετ μπολ, ο Ολυμπιακός έχασε πέντε, αλλά το 33-34 έγινε 36-34 με δύο πόντους της Μονζόνι και έναν Τένεβα για να κατακτήσουν οι ερυθρόλευκες το σετ και το ματς.

Τα σετ: 25-16, 25-22, 36-34
Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 18 (13/18 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κωνσταντίνου 4 (2/11 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. – 65% άριστες), Κις 12 (11/35 επ., 1 άσο), Μονζόνι 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 άσο), Τένεβα 15 (15/30 επ., 76% υπ. – 53% άριστες), Κονόμι – λ (78% υπ. – 50% άριστες) / Κοσμά 5 (4/5 επ., 1 άσο), Τέζα, Λαμπρούση
Βριλήσσια (Σαμαράς – Κίτσου): Γκλιγκόροβιτς 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Ριμπέιρο 7 (6/22 επ., 1 άσο, 75% υπ. – 62% άριστες), Τουριάφ 19 (15/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Χατζηνικολάου 7 (3/7 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Οικονομίδου 1 (1/6 επ.), Χαντάβα 17 (17/42 επ., 55% υπ. – 52% άριστες), Κοκκίου –λ (50% υπ. – 45% άριστες) / Καραγκούνη, Γιοβάνη, Μαβιλίδη.

*Ο δεύτερος αγώνας των δύο ομάδων θα διεξαχθεί το Σάββατο 5 Απριλίου (16.30) στο κλειστό των Βριλησσίων, ενώ αν χρειαστεί τρίτο παιχνίδι (η πρόκριση κρίνεται στις δύο νίκες) τότε η σειρά θα επιστρέψει την ερχόμενη Τετάρτη στο κλειστό του Ρέντη.