Επίδειξη δύναμης από τον Εθνικό

Ο ΕΘνικός Αλεξανδρούπολης ήταν ξανά εντυπωσιακός στο Ζηρίνειο, νίκησε την Κηφισιά με 3-0 και χρείάζεται μια νίκη (Μεγάλη Τρίτη στην Αλεξανδρούπολη) για να πάρει μια ιστορική πρόκριση στους τελικούς της Βόλεϊ Λιγκ.

Εξαιρετική ήταν η επιθετική λειτουργία των Ράιτς και Μιγιαήλοβιτς, ενώ και το μπλοκ λειτούργησε όταν χρειάστηκε. Από την άλλη η Κηφισιά (χτυπημένη από τα προβλήματα) έκανε πολλά λάθη και είχε σε τραγική μέρα τον Γιοβάνοβιτς .

Από την αρχή φάνηκαν οι άγριες διαθέσεις του Εθνικού Αλεξανδρούπολης καθώς τα σερβίς του Παπάζογλου στο 6-6 έφεραν σερί 5-0 δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του με 11-6. Η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ (25-20) αφού ο Εθνικός κράτησε σε υψηλά επίπεδα την επίθεση του και η Κηφισιά δε μπόρεσε να αντιμετωπίσει τον αντίπαλο του με σερβίς και μπλοκ.

Στο 2ο σετ ο αγώνας έγινε πιο αμφίρροπος με την Κηφισιά να γυρίζει το +2 (8-6) του Εθνικού σε προβάδισμα 10-9 με τον άσσο του Νικολάκη. Ακολούθησε σερί 4-0 χάρις τις δύο επιθέσεις του Πρωτοψάλτη, το μπλοκ του Σουλτανόπουλου και την «κόντρα» του Γιοβάνοβιτς για το 15-11 . Ο Εθνικός δεν άφησε τη διαφορά να διατηρηθεί. Με πίεση στο σερβίς οδήγησε τους γηπεδούχους σε πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια. Έτσι το 16-13 για την Κηφισιά έγινε 17-16 για τον Εθνικό με άσσο του Ανδρεάδη. Στο 18-18 ο Ράιτς πήρε δύσκολη επίθεση, ενώ με δύο ακόμα λάθη των γηπεδούχων (επίθεση Γιοβάνοβιτς στο φιλέ και άουτ του Πρωτοψάλτη) έγινε το 21-18 κι εκεί κρίθηκε το σετ το οποίο τελείωσε 25-20 χαμένο σερβις του Πρωτοψάλτη και «τέσσερις» μπαλιές της Κηφισιάς.

Οι ισορροπίες δεν άλλαξαν στο 3ο σετ το οποίο ξεκίνησε με δύο αιτήματα για διαιτητικά βίντεο. Το πρώτο μόλις στον πρώτο πόντο από τον Εθνικό αλλά οι κάμερες δεν έπιασαν την πορεία της μπάλας και χρεώθηκε με άουτ ο Μιγιαήλοβιτς, ενώ στο 3-2 ο Εθνικός δικαιώθηκε για επίθεση του Ράιτς που αρχικά δόθηκε «άουτ» αλλά ήταν «μέσα» και έγινε το 3-3. Τα λάθη του Γιοβάνοβιτς συνεχίστηκαν και έδωσε τη θέση του στον Κόβαλτσουκ ενώ ο Εθνικός πάτησε πάλι γκάζι με Μιγιαήλοβιτς, Ράιτ και έφτασε άνετα στο 25-17 και το 3-0 σετ.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 20-25, 17-25)

Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 32 επιθέσεις 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 41 επίθέσεις, 7 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (άσσος), Σουλτανόπουλος 6 (3/7 επ, 3 μπλοκ), Σόουζα 9 (5/12 επ, 1 μπλοκ 37% υπ – 37% άριστες), Πρωτοψάλτης 8 (7/18επ, 1 μπλοκ 67% υπ – 58% άριστες), Παπαγγελόπουλος 6 (5/8 επ, 1 άσσος), Γιοβάνοβιτς 7 (7/23 επ) / Ταμπουρατζής (λ – 79% υπ – 68% άριστες), Κόβαλτσουκ 4(3/4 επ 1 μπλοκ), Κούνας 2 (2/3 επ), Μουρούτης, Ρούσσης, Κάπελλας

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 19 (15/24 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 14 (13/21 επ, 1 άσσος, 44% υπ – 39% άριστες)Σιδηρόπουλος 1 (μπλοκ), Παπάζογλου 8 (4/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Δαλακούρας 6 (6/11 επ, 63% υπ – 38% άριστες), Ανδρεάδης 4 (3/6 επ, 1 άσσος) / Δαρίδης (λ-54% υπ – 46% άριστες), Αγγελόπουλος

Πηγή: volleynews