Πρώτο «βήμα» για το πρωτάθλημα η ΑΕΚ

Στο κατάμεστο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας, η ΑΕΚ με την συμπαράσταση των φίλων της επικράτησε με 3-1 του σετ του Ολυμπιακού στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για την σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών.

Η Ένωση με όπλο το σερβίς της δημιούργησε προβλήματα στην ερυθρόλευκη υποδοχή (9-4 οι άσοι) κι αυτό ήταν το σημείο που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Το πρώτο σετ του τελικού είχε ως μεγάλη πρωταγωνίστρια την Αθηνά Παπαφωτίου, η οποία στην τελική του ευθεία ‘σκότωσε’ τον Ολυμπιακό με τέσσερις πόντους (μπλοκ, επίθεση και δύο άσοι κατά σειρά!).

Ο Ολυμπιακός πάντως ξεκίνησε εντυπωσιακά καταφέρνοντας να προηγηθεί με 1-5 αφού η ΑΕΚ είχε πολλά προβλήματα στην υποδοχή και το σκορ έφτασε στο 2-6 για να ακολουθήσει η απάντηση της ΑΕΚ καθώς με όπλο το μπλοκ της μείωσε στο πόντο (5-6) και προηγήθηκε 9-7 με δύο λάθη της Κοσμά στην υποδοχή. Ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στα ίδια (12-12 κόντρα επίθεση Κοσμά) και στο 15-17 η Μονζόνι έχασε την ευκαιρία από την κακή υποδοχή για να στείλει την ομάδα της στο +3, για να ισοφαρίσει η ΑΕΚ με επίθεση της Γιακουμή (19-19) και να αρχίσει το σώου Παπαφωτίου. Στο 20-20 με ατομικό μπλοκ στην Κις έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ, ακολούθως με πλασέ έκανε το 22-21 και πήγε στο σερβίς όπου με δύο άσους διαμόρφωσε το 24-21 για να κλείσει το σετ με επίθεση της Φερνάντεθ!

Το σκηνικό ήταν ίδιο στην εκκίνηση του β’ σετ με τον Ολυμπιακό να προηγείται (με τρία σερί μπλοκ) 2-6, αλλά το 7-12 να γίνεται 10-12 με τα σερβίς της Φερνάντεθ, μόνο που αυτή τη φορά οι ερυθρόλευκες αντέδρασαν, έφτασαν άμεσα στο +4 (8-12 επίθεση το φιλέ από Φερνάντεθ) και στο 12-16 με δύο μπλοκ της Τένεβα στην Γιόσοβιτς έφτασαν στο +6 (12-18) και στο +9 (14-23 κόντρα επίθεση από Μονζόνι) για να ισοφαρίσουν εύκολα σε 1-1.

Οι ερυθρόλευκες προηγήθηκαν γρήγορα με 2-5 (μπλοκ Γιώτα σε Κοσμά) στο γ’ σετ, όμως η ΑΕΚ αντέδρασε και ισοφάρισε επίσης γρήγορα σε 7-7 με ατομικό μπλοκ της Τοτσίδου στην Κις για να ακολουθήσει μια φοβερή μάχη πόντο με πόντο με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ και την ΑΕΚ να προηγείται πρώτη φορά 15-14 (λάθος επίθεση Κοσμά), ωστόσο στο 16-16 η Ένωση έκανε το σερί και πήρε τη διαφορά.

Αρχικά η Καββαθά (ξεκίνησε στ γ’ σετ αντί της Γιακουμή) απέτρεψε το προβάδισμα του Ολυμπιακού με μπλοκ στην Κις (17-16) ακολούθως δύο άμυνες της Ρόγκα και ισάριθμες κόντρες από Ιβάνοβα, Γιόσοβιτς έφεραν την διαφορά στο +3 (19-16) για να πιάσει δουλειά η Παπαφωτίου από το σερβίς και με δύο άσους να στείλει στο σκορ στο 22-16, ενώ το σερί της ΑΕΚ σταμάτησε στο 7-0 (!) με μπλοκ της Κωνσταντίνου στην Γιόσοβιτς αφού το σκορ είχε γίνει 23-16!
Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 23-18, ωστόσο το μπλοκ της Ιβάνοβα στην Κωνσταντίνου έφερε την ΑΕΚ σε σετ μπολ (24-18) για να ακολουθήσει ένα νέο ερυθρόλευκο σερί που έκανε το σκορ 24-21, όμως μετά το τάιμ άουτ του Ρουμελιώτη η Τοτσίδου τελείωσε την επίθεση και η Ένωση προηγήθηκε με 2-1 σετ.

Έχοντας πλέον άλλον αέρα, η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη μπήκε στο δ’ σετ διατεθειμένη να τελειώσει το ματς ξεφεύγοντας με 6-2 χάρις σε μια βροχή από μπλοκ (ξεκίνησε από την Παπαφωτίου η οποία μετά πήγε στο σερβίς) με τον Νικολάκη να περνά στο ματς Τέζα και Κωνσταντίνου, αλλά με λάθος της πασαδόρου των ερυθρόλευκων το σκορ έγινε 8-3.

Τα προβλήματα του Ολυμπιακού στην υποδοχή έφεραν τη διαφορά στο +8 (12-4) αφού τα σερβίς της Καββαθά στην Κωνσταντίνου έκαναν μεγάλη ζημιά. Ο Νικολάκης πήρε τάιμ άουτ, οι ερυθρόλευκες φάνηκε να συνέρχονται μειώνοντας σε 12-8, αλλά το χαμένο σερβίς της Κωνσταντίνου ήταν η αρχή του νέου κιτρινόμαυρου σερί καθώς με συνεχόμενους πόντους από την Τοτσίδου (από καταπληκτικές άμυνες της εξαιρετικής σήμερα Ρόγκα) το σκορ έφτασε στο 16-8!

Από εκείνο το σημείο και μετά η ΑΕΚ έκανε διαχείριση της διαφοράς, ο Ολυμπιακός μπόρεσε να πλησιάσει μέχρι το -6 (19-13) που έγινε αμέσως -9 (22-13 μπλοκ Καββαθά) με την ΑΕΚ παρόλο που χαλάρωσε στο φινάλε (το 23-14 έγινε 23-18) να φτάνει εύκολα και δίκαια στη νίκη στον εναρκτήριο αγώνας της σειράς των τελικών.

Τα σετ: 25-21, 17-25, 25-21, 25-18

AEK (Ρουμελιώτης): Φερνάντεθ 12 (6/13 επ., 2 άσο, 4 μπλοκ), Ιβάνοβα 12 (8/24 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 30% υπ. – 20% άριστες), Γιακουμή 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Γιόσοβιτς 12 (10/37 επ., 2 μπλοκ), Τοτσίδου 13 (11/28 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. – 27% άριστες), Ρόγκα –λ (62% υπ. – 50% άριστες) / Κρουκ, Λαδένη, Καββαθά 9 (5/10 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ)
Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 13 (9/14 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κοσμά 7 (6/27 επ., 1 άσο, 38% υπ. – 21% άριστες), Κις 13 (10/37 επ., 3 μπλοκ), Μονζόνι 10 (6/19 επ., 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (3/7 επ., 2 άσο, 2 μπλοκ), Τένεβα 10 (7/24 επ., 3 μπλοκ, 44% υπ. – 26% άριστες), Κονόμι – λ (47% υπ. – 32% άριστες) / Κοκκινάκη –λ, Κωνσταντίνου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Τέζα, Λαμπρούση.

Πηγή: Volleyball.gr