Προβάδισμα του Πρωτέα με δίδυμο «φωτιά»

Η Τούλα Μαγαλιού και η Κατερίνα Σωτηρίου πήραν από το χέρι τον Πρωτέα και τον οδήγησαν σε μία σπουδαία νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό με 78-70, με την ομάδα της Βούλας να κάνει το 2-1 στη σειρά και να παίρνει προβάδισμα για την πρόκριση στους τελικούς της Α1.
Η ομάδα του Αλέκου Δάγλα ήταν εκείνη που ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και μετά από δέκα λεπτά οι γηπεδούχες ήταν μπροστά με 21-19. Όμως ο Παναθηναϊκός βρήκε τα πατήματά του με αποτέλεσμα να πάρει τα ηνία και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να είναι μπροστά με 34-36 και στο 30ο λεπτό με 54-57. Στην τελευταία περίοδο, ο Πρωτέας έκανε την αντεπίθεσή του, με την Τούλα Μαγαλιού και την Κατερίνα Σωτηρίου να βρίσκονται σε μεγάλη μέρα και έτσι έφτασε στη νίκη με 78-70. Πλέον ο Πρωτέας προηγείται με 2-1 στη σειρά και έχει ένα μικρό προβάδισμα για τους τελικούς, εκεί που βρίσκεται ήδη το Ελληνικό.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ 78-70
Δεκάλεπτα: 21-19, 34-39, 54-57, 78-70
Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Δασκαλοπούλου 2, Λύμουρα 12 (5ασ.), Μαγαλιού 24 (6/9τρ., 4ασ.), Μπαρμπερίδου, Παυλοπούλου, Σωτηρίου 20 (3/5τρ., 6ρ., 5ασ.), Κύρου, Νικολοπούλου 8 (2/4τρ., 3ασ., 3κλ.), Φασούλα, Φρίμαν 12 (1/1τρ., 9ρ.), Βλάχου.
Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 8 (2/6τρ., 6ασ.), Πριόνα, Χριστινάκη 19, Μαγκλάρα 3, Κοσμά 10 (2/6τρ., 8ρ.), Σλούκα 4, Κωστάκη 7 (1/2τρ., 4ασ.), Καβάσιλα, Χρονοπούλου 2, Ντέλβα 17 (10ρ., 3ασ.), Θεολόγου.