Σώζει τη Στουτγάρδη ο Στέφενς!

Η Στουτγάρδη επικράτησε 3-1 της Σάλκε εντός έδρας και έκανε σπουδαίο βήμα για τη παραμονή της στη κατηγορία, ενώ οι «βασιλικοί μπλε» έμειναν πίσω στη «μάχη» της δεύτερης θέσης.

Οι Σουηβοί μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν το σκορ στο 23’ με τέρμα του Χάρνικ. Στο 54’ ο Κακάου έκανε το 2-0 για να γίνει το 3-0 από το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Χάρνικ πέντε λεπτά αργότερα. Το μόνο που κατάφεραν οι «μπλε» ήταν να μειώσουν με τέρμα του Σαλάι στο 69’ για το τελικό 3-1.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Λεβερκούζεν κέρδισε 4-1 τη Νυρεμβέργη εκτός έδρας και ανέβηκε στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας η οποία οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Σπάχιτς στο 16ο λεπτό. Ο Πλάτενχαρτ ισοφάρισε για τη Νυρεμβέργη στο 26’, αλλά οι παίκτες της Λεβερκούζεν δεν προβληματίστηκαν. Στο 48ο λεπτό ο Μπόνις έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ο Σπάχιτς στο 80ο λεπτό έκανε το 3-1 και –τέλος- ο Χίλμπερτ στο 87ο διαμόρφωσε το 4-1.

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Πέμπτη
Φρανκφούρτη – Ανόβερο 2-3 (13′ Λάνιγκ, 68′ Μάιερ / 2′ Αντρέασεν, 20′ Στιντλ, 29′ Για Κονάν)

Σάββατο
Ντόρτμουντ – Μάιντς 4-2 (6′ Γιόγιτς, 18′ Λεβαντόβσκι, 56′ Πίστσεκ, 79′ πέν. Ρόις / 14′ και 53′ Οκαζάκι)
Βέρντερ – Χόφενχαϊμ 3-1 (18′ Μπάργκφρεντε, 78′ Σαντιάγκο Γκαρσία, 90′ Πέτερσεν / 3′ Φόλαντ)
Φράιμπουργκ – Γκλάντμπαχ 4-2 (51′ και 87′ Μεχμέντι, 71′ Σοργκ, 72′ Νταρίντα / 10′ Χέρμαν, 89′ Νόρντβαϊτ)
Άουγκσμπουργκ – Χέρτα 0-0
Μπράουνσβαϊγκ – Μπάγερν 0-2 (75′ Πισάρο, 86′ Μάντζουκιτς)
Αμβούργο – Βόλφσμπουργκ 1-3 (58′ Ιλίτσεβιτς / 2′ Πέρισιτς, 42′ Ντε Μπράινε, 49′ Όλιτς)

Κυριακή
Νυρεμβέργη – Λεβερκούζεν 1-4 (26′ Πλάτενχαρντ / 16′ και 80′ Σπάχιτς, 48′ Μπένις, 87′ Χίλμπερτ)
Στουτγκάρδη – Σάλκε 3-1 (23 και 59′ Χάρνικ, 54′ Κακάου / 69′ Ζάλαϊ)