Για σένα Τίτο… (video)

Η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε 2-0, αλλά η Μπαρτσελόνα νίκησε 3-2 με δύο αυτογκόλ και λύτρωση από τον Μέσι που αφιέρωσε τον γκολ στην μνήμη του Βιλανόβα.

Σε κλίμα συγκίνησης και συναισθηματικής φόρτισης λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή. Αρκετά πανό στο γήπεδο αναφέρονταν στον Τίτο Βιλανόβα, ένα από αυτά έλεγε: «Πάντα θα είσαι ένα παράδειγμα Τίτο.»

Το «κίτρινο υποβρύχιο» άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τέρμα του Κάνι. Στο 55′ ο Τριγκέιρος με εντυπωσιακή κεφαλιά έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι από εκεί και πέρα… αυτοκτόνησαν, πετυχαίνοντας δύο αυτογκόλ!

Στο 64′ ο Παουλίστα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ενώ στο 78′ συνέβη το ίδιο από την κεφαλιά του Μουσάκιο. Η ολική ανατροπή, ήρθε στο 83′ όταν ο Μέσι από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Προς το τέλος του ματς κάποιος άμυαλος πέταξε μπανάνα στον Ντάνι Άλβες, ο οποίος έφαγε ένα κομμάτι και τον χειροκρότησε όλο το γήπεδο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Γκασπάρ, Μουσάκιο, Γκαμπριέλ Παουλίστα, Γιόκιτς, Πίνα (35′ Ακίνο), Μπρούνο, Τριγκέρος, Κάνι, Ζιοβάνι ντος Σάντος (82′ Ούτσε), Περμπέ (14′ Χόναταν Περέιρα).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Πίντο, Ντάνι Άλβες, Μπάρτρα, Μαστσεράνο, Αντριάνο, Μπουσκέτς, Τσάβι (62′ Τέγιο), Ινιέστα, Αλέξις Σάντσες (62′ Φάμπρεγκας), Πέδρο, Μέσι.

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Έλτσε – Λεβάντε 1-1 (63′ Μποάκιε / 74′ Ροντρίγκεθ)

Σάββατο
Γρανάδα – Ράγιο Βαγιεκάνο 0-3 (54′ Σαούλ, 59′ Λαριβέι, 86′ Σεμπαστιάν Φερνάντες)
Χετάφε – Μάλαγα 1-0 (8′ Αντριάν Κολούνγκα)
Ρεάλ – Οσασούνα 4-0 (6′ και 52′ Κρ. Ρονάλντο, 60′ Σέρχιο Ράμος, 83′ Καρβαχάλ)
Μπέτις – Σοθιεδάδ 0-1 (48′ πέν. Βέλα)

Κυριακή
Εσπανιόλ – Αλμερία 1-2 (42′ Στουάνι / 69′ Φραν Βέλεθ, 72′ Σούσο)
Βαλένθια – Ατλέτικο 0-1 (43′ Ραούλ Γκαρθία)
Μπιλμπάο – Σεβίλλη 3-1 (5′ Σουσαέτα, 53′ Μουνιαΐν, 73′ Αντέρ Ερέρα / 79′ Γκαμεϊρό)
Βιγιαρεάλ – Μπαρτσελόνα 2-3 (45’+1 Κάνι, 55′ Τριγκέρος / 65′ αυτ. Γκαμπριέλ Παουλίστα, 78′ αυτ. Μουσάκιο, 83′ Μέσι)