«Αέρας» η Θέλτα

Η εντυπωσιακή, πάντα εντός έδρας, Θέλτα διέσυρε στο πέρασμά της και τη Βαγιαδολίδ, με 4-1, ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 35η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβισιόν.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα θεαματικό με πολλές χαμένες ευκαιρίες. Τελικά οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο με δύο γκολ προβάδισμα όταν ο Νολίτο στο 38 και ο Κάρλες στο 39 έγραψαν το 2-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έγινε και το 3-0 με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Νολίτο. Τον θρίαμβο για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε ολοκλήρωσε με το… αυτογκόλ του ο Μίτροβιτς στο 49.

Από εκεί και έπειτα ο ρυθμός έπεσε, με τους φιλοξενούμενους πάντως να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυς με τον Μανούτσο. Πάντως έμειναν στην προτελευταία θέση, τρεις βαθμούς από τη σωτηρία και με ένα παιχνίδι λιγότερο, το οποίο είναι κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης.