Ερυθρόλευκη «ψυχή» και 2-0

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έφτασε πάλι στην «πηγή», όμως ο Ολυμπιακός του άρπαξε το νερό από τα χέρια και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Volley League. Ακόμη μια νίκη θέλουν οι ερυθρόλευκοι για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα, με τη σειρά να μεταφέρεται στην Αλεξανδρούπολη. Το Σάββατο (3/5, 19:00) το επόμενο ματς μεταξύ των δύο φιναλίστ.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά ο Ολυμπιακός με την άνοδο του Γιορντάνοφ και την είσοδο του Κοκκινάκη έκανε αντεπίθεση διαρκείας νικώντας με 3-2 τον 2ο τελικό.

Ο… Ανέστης έχτισε το προβάδισμα

Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του 1ου σετ αλλά ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης το κατέκτησε καθώς εκμεταλεύτηκε στο έπακρο το μπλοκ του, την καλή εμφάνιση σε υποδοχή και επίθεση από τον Δαλακούρα, την αποτελεσματικότητα του Ιβάν Ράιτς αλλά και τα λάθη των «ερυθρόλευκων» στα κρίσιμα σημεία. Μέχρι το 13-12 ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα με έναν πόντο. Με σερί 3-0 ύστερα από άσσο και επίθεση του Καλντέιρα και επίθεση του Γιορντάνοφ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 16-13 και 17-14. Ο Ανέστης Δαλακούρας που έκανε και πολύ δουλειά στην υποδοχή μείωσε με επίθεση και πήγε και στο σερβίς όπου οικοδόμησε συνολικό σερί 4-0 και έβαλε τον Εθνικό μπροστά στο σκορ με 18-17 και αργότερα με 24-23 με νέα επίθεση του Δαλακούρα. Ο Εθνικός είχε όλα τα σετ μπολ και τελείωσε το σετ με επίθεση του Ράιτς και ατομικό μπλοκ του Παπάζογλου στον Γιούρισιτς.

Τα μπλοκ του Παπάζογλου

Με τον ίδιο τρόπο που ο Εθνικός πήρε το 1ο σετ επικράτησε και στο 2ο σετ. Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια με ένα – δύο πόντους. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με (αλλά οι ακρίτες την κατάλληλη στιγμή μετά από σερί 3-0 προηγήθηκαν 24-23 με το μπλοκ του Παπάζογλου στον Χριστοφιδέλη. Το χαμένο σερβίς του Χριστοφιδέλη έκανε το 25-24 για τον Εθνικό αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με το χαμένο… πέναλτυ του Μιγιαήλοβιτς που κάρφωσε μόνος του άουτ (26-25). Ο Καλντέιρα έκανε το 27-26, αλλά από εκεί και πέρα ο Εθνικός πήρε τον έλεγχο. Με τον Ράιτς ισοφάρισε 27-27 και το νέο μπλοκ του Παπάζογλου πάνω στον Κιόση έκανε το 28-27 για τον Εθνικό. Ο Σιδηρόπουλος έχασε το σερβίς (28-28) αλλά με νέο μπλοκ του Παπάζογλου στον Χριστοφιδέλη και την «κόντρα» επίθεση του Ράιτς μετά από φάση διαρκείας και εξαιρετικές προσπάθειες από Καλντέιρα, Χριστοφιδέλη ο Εθνικός έκανε το 30-28 και το 2-0 σετ.

«Ξύπνησε» ο Γιορντάνοφ

Ο,τι δεν κατάφερε ο Ολυμπιακός στα δύο πρώτα σετ το πέτυχε στο 3ο σετ με τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ να κάνει τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός πάλι είχε προβάδισμα με έναν πόντο στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ αλλά στο φινάλε δεν έκανε λάθη και τελείωσε το σετ με μία απόπειρα απελπισίας του Γιορντάνοφ ο οποίος μετά από κακή υποδοχή του Στεφάνου σε σερβίς του Παπάζογλου έκανε περίτεχνο πέρασμα, ο Ράιτς βρήκε τη μπάλα και έφυγε άουτ για το 25-23. Είχε προηγηθεί προβάδισμα του Ολυμπιακό με έναν πόντο μέχρι το 15-14. Ο Ράιτς με επίθεση και ο Ανδρεάδης με μπλοκ έβαλαν μπροστά τον Εθνικό με 17-16, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 4-0 ύστερα από καρφί του Γιορντάνοφ και δύο μπλοκ του Βούλγαρου στον Δαλακούρα. Ο Γιούρισιτς έκανε το 19-16. Η διαφορά του +3 κρατήθηκε μέχρι το 24-21, αλλά ο Εθνικός πίεσε και πάλι με την επίθεση του Δαλακούρα (24-22) ενώ μείωσε στον πόντο (24-23) με το λάθος των Κουρνέτα – Καλντέιρα μέχρι που η λύτρωση ήρθε από τον Γιορντάνοφ.

Η ισοφάριση με Γιορντάνοφ, Κοκκινάκη

Η κατάκτηση του 3ου σετ απογείωσε την ψυχολογία των παικτών του Ολυμπιακού με μπροστάρηδες τον Γιορντάνοφ που «αναστήθηκε» και τον Κοκκινάκη που πήρε τη θέση του Χριστοφιδέλη από το 13-12 του 3ου σετ και σταδιακά έγινε κυρίαρχος σε υποδοχή, επίθεση και σερβίς. Ο Ολυμπιακός με τα σερβίς του Κοκκινάκη ξέφυγε 10-7, ενώ με δύο κόντρα επιθέσεις του Γιορντάνοφ και λάθος του Μιγιαήλοβιτς έκανε το 16-11. Μέχρι το τέλος ο Ολυμπιακός άνοιξε τη διαφορά στο +10 για το 25-15 κάνοντας το 2-2 σετ.

Η απόλυτη ανατροπή

Στο τάι μπρέικ ο Εθνικός ξεκίνησε καλά με δύο μπλοκ κάνοντας το 2-0 ενώ κράτησε μικρό προβάδισμα μέχτι το 9-8 αλλά όπως και στον πρώτο αγώνα μίλησε η εμπειρία και το πάθος των «ερυθρολεύκων». Έγινε μεγάλο ντέρμπι και οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο μέχρι το 12-12 κι αφού προηγουμένως ο Κοκκινάκης με τα σερβίς του είχε κάνει το 11-9. Ο Καλντέιρα τελείωσε δύσκολη φάση για το 13-12, ενώ στην επόμενη φάση ο Ράιτς κάρφωσε άουτ, ο Γεροθόδωρος έδωσε φιλέ και μετά από διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων ο πρώτος διαιτητής έδωσε κόκκινη κάρτα και αποβολή στον Μιγιαήλοβιτς. Το σκορ έγινε 14-12 και στην επόμενη φάση ο Ράιτς κάρφωσε πάλι άουτ για το 15-12 δίνοντας την ευκαιρία στους παίκτες του Ολυμπιακού να πανηγυρίσουν μια μεγάλη ανατροπή.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης